Co nowego na stokach, czyli inwestycje narciarskie w polskich górach

Co nowego na stokach, czyli inwestycje narciarskie w polskich górach
Źródło zdjęć: © beskidsportarena.pl

Pierwsze wyciągi ruszyły już w połowie listopada, ale dopiero teraz zima pokazała się z najpiękniejszej strony. Stacje narciarskie rozpoczęły sezon, a narciarze wyruszyli na trasy. Część ośrodków od miesięcy prowadziła inwestycje, które mają przyciągnąć turystów. Sprawdźmy, na jakie nowości w rodzimych ośrodkach mogą liczyć wielbiciele śniegu i szaleństwa na dwóch deskach.

Beskid Sport Arena (BSA) to nowa jakość w Szczyrku, jeden z trzech tutejszych ośrodków, najmniejszy obszarowo, ale z bardzo dobrym technicznie wyposażeniem. Docelowo narciarze będą mieli do dyspozycji 6 tras o łącznej długości 3,5 km. Flagową jest niebieska o długości 1200 m. Nowopowstałe tereny narciarskie przeznaczone są dla osób o wszystkich stopniach zaawansowania: od początkujących do profesjonalistów. Nowoczesny system naśnieżania jest w stanie szybko i perfekcyjnie przygotować trasy. Narciarzy na szczyt zawiozą 6-osobowe kanapy wyposażone w osłony wiatrowe i system podgrzewania siedzeń. Nowy ośrodek narciarski w Beskidach otwarty został w grudniu, po świętach Bożego Narodzenia.

1 / 6

Białka Tatrzańska

Obraz
© Shutterstock.com

Białkę Tatrzańską od wielu lat oblega tłum przyjezdnych. To największy obecnie ośrodek narciarski na Podhalu i zarazem najpopularniejszy w całym kraju. Ci, którzy liczą na aktywny wypoczynek na tutejszych stokach, nie zawodzą się. Praktycznie co roku tutejsze ośrodki zaskakują nowościami. Świeżą inwestycją jest tu supernowoczesna 6-osobowa kanapa Remiaszów wyposażona w podgrzewane fotele i osłony przeciwwietrzne. Dzięki tej inwestycji bez odpinania nart można teraz zaliczyć wszystkie trasy wchodzące w skład dwóch głównych białczańskich stacji – Kotelnicy i Kaniówki. Kanapa Remiaszów posiada innowacyjny system automatycznego wykrywania wzrostu najniższego z pasażerów i umożliwia transport dzieci poniżej 125 cm wzrostu.

2 / 6

Czarna Góra (Kotlina Kłodzka)

Obraz
© facebook.com/Czarna Góra Resort

Czarna Góra to nowoczesny ośrodek narciarski powstały w 1996 roku i zlokalizowany w miejscowości Sienna. Ośrodek jest liderem w Sudetach i należy do ścisłej czołówki polskich stacji narciarskich. Narciarze już w tym sezonie mogą cieszyć się nową, 6-osobową kanapą, z osłonami chroniącymi od wiatru i podgrzewanymi siedziskami. Na szczyt Czarnej Góry można teraz wjechać z prędkością 6 metrów na sekundę, czyli w zaledwie kilka minut (a nie kilkunastu jak wcześniej). LuxTorpeda, bo taką nazwę przybrała nowa kanapa, ma przepustowość 3000 osób na godzinę.

3 / 6

Krynica

Obraz
© Facebook.com/Słotwiny Arena

Słotwiny Arena to miejsce dla narciarzy bardziej wymagających, a także początkujących i dzieci. Dlatego ci, którzy liczą na aktywny wypoczynek na stokach w Krynicy, nie zawiodą się. W tym roku będzie jeszcze wygodniej i sprawniej. Starą 3-osobową kolej linową i orczyk wymieniono w 2016 na nowoczesną 6-osobową wyprzęganą kolej z pomarańczowymi osłonami przeciwwiatrowymi firmy Doppelmeyr.

4 / 6

Kasina Wielka

Obraz
© Facebook.com/Kasina SKI

Stacja na Śnieżnicy oficjalnie zmieniła nazwę na Kasina Ski. To sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski, określany jako średnio trudny, idealny na jazdę zarówno dla początkujących, jak i wytrawnych narciarzy. Nową inwestycją jest tu 6-osobowa kolej linowa o długości 1100 metrów, która pobiegnie dokładnie śladem starego 4-sobowego krzesełka. Jest to nowoczesny wyciąg z pomarańczowymi osłonami i podgrzewanymi siedzeniami. Czas wjazdu na górę skrócił się do niespełna 8 minut.

5 / 6

Zieleniec

Obraz
© zieleniec.pl

Zieleniec od lat jest w czołówce rankingu krajowych stacji narciarskich. W tym sezonie prezentuje się z nowej strony i szykuje kilka zmian. Na terenie ośrodka Mieszko narciarzy wita czteroosobowa kanapa, która w ciągu godziny przewiezie 2400 narciarzy i docelowo zastąpi stare orczyki. Stacja została przygotowana z myślą o najmłodszych oraz o wszystkich stawiających pierwsze kroki na białym puchu. Wzdłuż wyciągu przygotowano 3 trasy o długości od 520 do 650 m i rozbudowano zimowy plac zabaw dla najmłodszych.

6 / 6

Wisła

Obraz
© Facebook.com/Hotel Stok

Wisła od lat pozostaje najchętniej odwiedzaną przez narciarzy miejscowością w Beskidzie Śląskim. Nie lada gratkę w tym roku przygotował dla ich Hotel Stok. Tutejszy ośrodek dysponuje trzema trasami zjazdowymi, które do tej pory obsługiwane były przez orczyki. W tym sezonie zastąpiła je 4-osobowa kanapa. Trasy (czerwona, niebieska, zielona) są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Łagodne zbocza są idealne do nauki jazdy na nartach. Przy ośrodku działa wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska.

Źródło artykułu:WP Turystyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)