Trwa ładowanie...

Co z brytyjskimi paszportami? Były wydawane w imieniu królowej

Po śmierci królowej Elżbiety II w dniu 8 września 2022 w Wielkiej Brytanii zajdzie sporo zmian. W tym również w kwestii paszportów. Nie każdy wie, że dokumenty te są wystawiane w imieniu monarchy.

Po śmierci królowej Elżbiety II zajdzie zmiana w brytyjskich paszportach Po śmierci królowej Elżbiety II zajdzie zmiana w brytyjskich paszportach Źródło: Adobe Stock
d27744c
d27744c

Przez ostatnie 70 lat brytyjskie paszporty wystawiane były w imieniu królowej Elżbiety II. W ich wnętrzu można przeczytać informację o tym, że sekretarz stanu prosi w imieniu "Jej Wysokości" o zezwolenie posiadaczowi paszportu na swobodne przejście granicy bez przeszkód oraz, aby dany kraj udzielił podróżnemu niezbędnej pomocy i ochrony.

Nowe paszporty w Wielkiej Brytanii. Co ze starymi?

Chodzi o zwrot "Her Majesty", który w sytuacji śmierci królowej Elżbiety oraz przejęcia władzy przez jej syna księcia Karola, będzie musiał zostać zmieniony na "His Majesty" (Jego Wysokość). Część Brytyjczyków zastanawia się, czy ich stare paszporty będą nadal ważne.

Brytyjskie media uspakajają mieszkańców Wielkiej Brytanii, tłumacząc, że paszporty ze starą inskrypcją będą ważne aż do chwili ich wygaśnięcia. Sytuacja jest podobna do tej, kiedy po brexicie wprowadzano w Wielkiej Brytanii niebieskie paszporty. Mimo wprowadzenia nowych, stare - burgundowe, są nadal ważne.

d27744c

Mało kto wie, że królowa Elżbieta nie potrzebowała paszportu, by podróżować po świecie. A to dlatego, że dokumenty te były wydawane w jej imieniu. Co ciekawe, pozostali członkowie rodziny królewskiej potrzebują paszportów, by wyjechać za granicę. Teraz paszportu nie będzie potrzebował zaś król Karol, ponieważ nowe dokumenty będą wystawiane w jego imieniu.

Po śmierci królowej zmieni się wizerunek wielu innych rzeczy

Co ciekawe, po śmierci królowej zmieniony zostanie wizerunek na znaczkach pocztowych oraz funkcjonujące w Wielkiej Brytanii monety i banknoty. Od 70 lat widniała na nich głowa królowej. Od teraz będzie to profil nowego króla.

Źródło: "The Sun"

Turyści w górach przesadzają. "Te ślady widać szczególnie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27744c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27744c