Niekwestionowany hit wśród Polaków. Zapomnij o Grecji czy Chorwacji

Tegoroczny numer jeden jeśli chodzi o letnie wyjazdy jest bezkonkurencyjny. Najnowszy raport Polskiej Izby Turystyki nie pozastawia wątpliwości. Tego lata Polacy najchętniej jeżdżą do Turcji. Wakacje się skończyły, ale wrzesień i październik to wciąż świetny moment na podróż do tego kraju.

Turcja to prawdziwy hit lata 2022Turcja to prawdziwy hit lata 2022
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Iwona Kołczańska

Z najnowszego raportu Polskiej Izby Turystyki pt. "Zagraniczne wakacje Polaków 2022" wynika, że absolutnym liderem tegorocznych wyjazdów w sezonie letnim była Turcja.

Turcja to zdecydowany hit lata 2022

Wybrało ją aż 31,3 proc. klientów polskich biur podróży. Na drugim miejscu jest Grecja, gdzie pojechało 24 proc. polskich turystów.

Z raportu wynika, że tak lubianą przez Polaków Chorwację wybrało w biurach podróży tylko 1,9 proc. turystów. Raport dotyczy jednak klientów biur podróży, a nad Adriatyk jeździmy raczej na własną rękę i tych wyjazdów nie wzięto pod uwagę.

Na czym polega magia Turcji?

Turcja to wysokie temperatury, dużo słońca, a na dodatek świetne hotele z imponującą ofertą. Nic dziwnego, że to ukochany kierunek Polaków. Oferta w biurach podróży jest wyjątkowo rozbudowana. Możemy wybierać wśród wielu kurortów i obiektów noclegowych.

- Polacy uwielbiają wypoczywać szczególnie na Riwierze Morza Śródziemnego, bo tamtejsze kurorty oferują wszystko, co niezbędne do spędzenia udanych wakacji - mówi Agata Biernat z Wakacje.pl. - Mamy tu szeroki wybór hoteli - zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi - z formułą all inclusive oraz rozbudowaną ofertą sportowo-rekreacyjną. Wiele nich jest położonych tuż przy piaszczystych plażach z łagodnym zejściem do ciepłego morza. Turcja to również wspaniała kultura i liczne zabytki, które możemy poznawać podczas wycieczek fakultatywnych - dodaje Agata Biernat.

Najwięcej turystów przyciąga Alanya
Najwięcej turystów przyciąga Alanya © Adobe Stock

Świetne all inclusive i życie nocne

Turcja to jeden z najlepszych kierunków na wakacje all inclusive. Jeśli chcemy wypocząć nad basenem, popijając drinka z palemką, od czasu do czasu wyciągnąć się na plaży w tureckim słońcu, a wieczorem wyskoczyć na imprezę, wybór jest oczywisty - Riwiera Turecka. Ta część wybrzeża ma wszystko, czego trzeba podczas beztroskich i leniwych wakacji.

Imprezowe centrum to słynna Alanya. W sezonie na dyskotekę możemy wybrać się codziennie, niezależnie od dnia tygodnia. Imprezy często odbywają się pod gołym niebem. Bardzo często nie musimy zresztą wychodzić z hotelu. W obiektach noclegowych nie brakuje klubów i animacji wieczornych, w tym tanecznych.

Ciekawą opcją jest też nocny rejs, który rozpoczyna się w porcie w Alanyi. Z pokładu statku można zobaczyć pięknie oświetlony kurort, a potem kilka godzin szaleć na pokładzie w rytmie największych przebojów. Warto wybrać się na jeep safari, zakończone np. pokazem tańca brzucha i paleniem sziszy.

Na Riwierze Tureckiej nie brakuje także hoteli tylko dla dorosłych. W ciągu dnia można w nich liczyć na relaks w ciszy i spokoju, a wieczorem organizowane są w nich imprezy.

Raj dla dzieci i rodziców

Na Riwierę Turecką warto się także wybrać na rodzinne wakacje. Poza głośną Alanyą czy Side oferuje także dużo o wiele spokojniejszych kurortów, np. Belek, Kemer, Konakl. Piaszczyste plaże ciągną się kilometrami, a oferta sportów wodnych zadowoli najbardziej wymagających małoletnich wczasowiczów.

Podczas wyboru hotelu koniecznie zaznaczmy opcję "dla dzieci". Wiele obiektów ma w swych ogrodach prawdziwe aquaparki, dostępne tylko dla hotelowych gości. Kolorowe zjeżdżalnie i baseny sprawią, że dzieci nie będą chciały wychodzić z wody. Na najmłodszych (4-12 lat) czekają też mini kluby i animatorzy, z którymi dzieci kreatywnie spędzą czas, gdy rodzice będą mogli zrelaksować się nad basenem.

Tureckie plaże mają wiele do zaoferowania
Tureckie plaże mają wiele do zaoferowania © Adobe Stock

Co ważne, na Riwierze Tureckiej w sezonie odbywają się animacje w języku polskim. Większość hoteli ma też możliwość wynajęcia opiekunki. Animacje hotelowe to np. gry i zabawy w wodzie, malowanie buziek, zawody sportowe, animacje taneczne, plastyczne, pokazy.

Turcja jesienią

Temperatury w Polsce sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po koc i ciepłą herbatę. Tymczasem prognoza dla Alanyi na Riwierze Tureckiej na najbliższy tydzień to niezmiennie 30 st. C i pełne słońce. Dołóżmy do tego nagrzane po długim lecie morze, brak tłumów oraz świetne obiekty noclegowe i mamy idealny przepis na udane wakacje jesienią.

Ofert nawet w październiku jest tak wiele, że ciężko się zdecydować. Większość biur podróży oferuje ten kierunek bardzo długo. To samo dotyczy oferty samych hoteli. Wszystkie atrakcje i udogodnienia we wrześniu i październiku działają jak w pełni sezonu. Spokojnie możemy korzystać z basenów i zjeżdżalni, napić się drinka w beach barze czy wieczorem rozluźnić się podczas animacji. Wiele obiektów oferuje także spa na miejscu, gdzie m.in. możemy skorzystać ze słynnego rytuału hammam.

Ile zapłacimy za urlop w Turcji?

Nie da się także ukryć, że na magię Turcji składają się także atrakcyjne ceny. Za wczasy płacimy niewiele, a otrzymujemy w zamian świetną jakość. - W dodatku decydując się na wakacje teraz, po wysokim sezonie turystycznym, możemy znaleźć oferty nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż w lipcu czy w sierpniu. Tygodniowy wypoczynek all inclusive we wrześniu w czterogwiazdkowym hotelu na Riwierze Tureckiej to koszt od 2 tys. zł od osoby - mówi Agata Biernat. W pierwszym tygodniu października najtańsze oferty wczasów all inclusive rozpoczynają się od 1,4 tys. zł.

Z kolei osoby, które tegoroczne wakacje mają za sobą, mogą zaplanować już przyszłoroczny urlop. W biurach podróży ruszyła przedsprzedaż ofert na lato 2023, w ramach której organizatorzy oferują liczne rabaty i benefity, w tym między innymi gwarancję niezmienności ceny. - To dodatkowy pakiet, który daje nam pewność, że nawet w sytuacji gdyby ceny paliwa lotniczego czy kursów walut znacząco wzrosły, cena wycieczki się nie zmieni - zachęca Biernat.

Ile kosztuje podróż dookoła świata? "Nie wiem, ile wydaliśmy i nie chcę wiedzieć"

Wybrane dla Ciebie
Gang okradał turystów. Największa w historii afera lotniskowa na Kanarach
Gang okradał turystów. Największa w historii afera lotniskowa na Kanarach
Nowa odsłona wielkiego widowiska w Gizie. Turyści z Polski w gronie wybranych
Nowa odsłona wielkiego widowiska w Gizie. Turyści z Polski w gronie wybranych
Kiedyś wysypisko śmieci. Dziś największy ogród na Bliskim Wschodzie
Kiedyś wysypisko śmieci. Dziś największy ogród na Bliskim Wschodzie
Zaczyna pracę, gdy większość z nas śpi. "Młodzi wolą iść do innej roboty"
Zaczyna pracę, gdy większość z nas śpi. "Młodzi wolą iść do innej roboty"
Zeszli pod wodę, by badać wrak, wyłowili misia. "Sprawa jest poważna"
Zeszli pod wodę, by badać wrak, wyłowili misia. "Sprawa jest poważna"
Trik stewardes na ból ucha w samolocie. Natychmiastowa ulga
Trik stewardes na ból ucha w samolocie. Natychmiastowa ulga
Aż takich tłumów się nie spodziewali. "Ludzi jest niewyobrażalna masa"
Aż takich tłumów się nie spodziewali. "Ludzi jest niewyobrażalna masa"
Pokazali zdjęcie z polskiego lasu. Fenomen przyrodniczy
Pokazali zdjęcie z polskiego lasu. Fenomen przyrodniczy
Na początku są marzenia. Po drugiej stronie trzy największe lęki przed podróżą
Na początku są marzenia. Po drugiej stronie trzy największe lęki przed podróżą
Coraz mniej bezpłatnych parkingów na Podhalu. "Mamy do czynienia z patologią"
Coraz mniej bezpłatnych parkingów na Podhalu. "Mamy do czynienia z patologią"
Okradali auta z wypożyczalni. W końcu wpadli
Okradali auta z wypożyczalni. W końcu wpadli
Oto najlepszy polski dworzec. Zdobył prestiżową nagrodę
Oto najlepszy polski dworzec. Zdobył prestiżową nagrodę