Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
porady
17-07-2012 15:29

Co zrobić, jeśli biuro podróży bankrutuje?

Turyści, którzy z przyczyn od nich niezależnych nie mogą wyjechać na wykupione wakacje, powinni domagać się zwrotu pieniędzy lub wypłaty odszkodowania. Jakie prawa im przysługują i jak o nie zabiegać – podpowiadają specjaliści z branży turystycznej.

Co zrobić, jeśli biuro podróży bankrutuje?Źródło: PAP/ Andrzej Grygiel, fot: WP
d4m02ew
d4m02ew

Turyści, którzy z przyczyn od nich niezależnych nie mogą wyjechać na wykupione wakacje, powinni domagać się zwrotu pieniędzy lub wypłaty odszkodowania. Jakie prawa im przysługują i jak o nie zabiegać – podpowiadają specjaliści z branży turystycznej.

Według analizy internetowego biura podróży Tripsta.pl co czwarty Polak, kiedy planuje swoje wakacje, wybiera się na nie wykupując wycieczkę u touroperatora. Niestety w dobie kryzysu ekonomicznego, niestabilność rynku finansowego może spowodować upadek największych nawet gigantów z sektora turystyki. Jakie wówczas przysługują prawa turystom i jak mogą się oni zabezpieczyć przed taką ewentualnością?

Przed zakupem sprawdź touroperatora

– Istnieje kilka sposobów, za pomocą których można zweryfikować wiarygodność biura podróży – mówi Marko Brinkmann z serwisu turystycznego Tripsta.pl. – Z łatwością można sprawdzić np. wyniki finansowe tych instytucji, które działają jako spółki akcyjne. Mają one bowiem obowiązek publikować swoje sprawozdania za miniony rok – dodaje.

Z pomocą mogą przyjść także internauci, którzy na wszelkiego rodzaju forach wypowiadają się na temat biur podróży, wystawiają im oceny oraz komentują, czy usługi świadczone były zgodnie z umową. Taka recenzja pozwoli poza tym sprawdzić, jaki jest standard noclegu i czy rzeczywiście wysoka ilość gwiazdek przekłada się na wysoki poziom jakości usług.

d4m02ew

Należy również sprawdzić, czy wybrane biuro podróży znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Taki zbiór znajduje się na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. – Obecność touroperatora w takim rejestrze podnosi nie tylko jego wiarygodność, ale również pozwala sprawdzić wysokość gwarancji ubezpieczeniowej, która pozwoliłaby uregulować zobowiązania wobec klientów w sytuacji, gdy np. biuro upada – wyjaśnia Brinkmann.

Jakie prawa przysługują pasażerom, gdy biuro upada?

Gwarancję ubezpieczeniową lub bankową musi posiadać każdy organizator imprezy turystycznej. – Taki obowiązek nakłada na niego Ustawa o usługach turystycznych – mówi Radosław Szajerski, adwokat z poznańskiej kancelarii. – W chwili, gdy touroperator ogłasza upadłość, ciąży na nim prawnie nałożony obowiązek zapewnienia transportu wszystkim uczestnikom wycieczki. Jeśli jest on niewypłacalny, poszkodowani powinni zwracać się do Marszałka Województwa, w którym dane biuro miało swoją siedzibę – dodaje. Wówczas zostaną im wypłacone pieniądze, które pokrywa gwarancja ubezpieczeniowa. Co więcej, organizator musi zwrócić pieniądze również tym, którzy na wycieczkę nie zdążyli jeszcze wyjechać, ale wpłacili część kwoty lub całą sumę na pokrycie kosztów uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj