Trwa ładowanie...

Cypr. Odkrywamy największe atrakcje Pafos

Europejska stolica kultury z 2017 r. zachwyca masą zabytków, a w okolicy znajduje się wiele fascynujących miejsc. Skała, przy której według mitologii przyszła na świat Afrodyta czy ostatni dziki zakątek Cypru robią wrażenie.

Cypr. Odkrywamy największe atrakcje PafosŹródło: Getty Images
d3k5llp
d3k5llp

Trzecia pod względem wielkości wyspa Morza Śródziemnego słynie przede wszystkim z plaż i słonecznej pogody przez cały rok. Ale dla niektórych Cypr to w pierwszej kolejności nie słoneczne wakacje, a… raj podatkowy. Jedne z najniższych podatków w Unii Europejskiej kuszą zagranicznych przedsiębiorców. Ale wyspa to także fascynująca historia. O tym świetnie można się przekonać w okolicy Pafos.

Atrakcje Pafos - polscy archeolodzy i królewskie grobowce

Przed wiekami Pafos było stolicą, dziś to jeden z wielu ośrodków na Cyprze. Na każdym kroku można jednak zobaczyć dowody dawnej świetności, dzięki którym zostało wpisane na listę UNESCO. Do największych atrakcji należy średniowieczny zamek, który znajduje się u wejścia do portu. Bizantyjski fort był wielokrotnie przebudowywany, pełnił rolę więzienia i magazynu. Od prawie stu lat służy głównie kulturze.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Dużo większe wrażenie robią jednak Grobowce Królewskie. Starożytna nekropolia powstała między IV w p.n.e. i III w n.e. Nazwa jest myląca – chowano tu głównie arystokratów, a nie królów. Nazwa odnosi się raczej do rozmiarów i rozmachu z jakim kompleks został zbudowany. W niektórych grobowcach do dziś można zobaczyć freski. Niezwykłe wrażenie robią kolumny w stylu doryckim. W 1980 r. kompleks został wpisany na listę UNESCO.

Trzecim ważnym miejscem na zabytkowej mapie Pafos jest tzw. park archeologiczny, w którym do dziś prowadzone są wykopaliska. W czterech antycznych rezydencjach odkryto m.in. cenne rzymskie mozaiki, malowidła czy rzeźby. Na terenie parku są też pozostałości po agorze, bazylice czy teatrze. Co ciekawe, wykopaliska od 1965 r. prowadzi tu polska misja archeologiczna Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Atrakcje Pafos - miłość i dzika przyroda

Ale Pafos to nie tylko starożytne wykopaliska. 25 km od ośrodka znajduje się Petra tu Romiu – jedno z najbardziej znanych miejsc na Cyprze. To tu miała narodzić się z morskiej piany Afrodyta.

Bogini miłości miała wyjść z wody w pobliżu urokliwej formacji skalnej. Przed wiekami w pobliżu znajdowało się także centrum kultu bogini płodności. Dziś lokalni mieszkańcy lubią opowiadać, że opłynięcie skał nago przy pełni księżyca da szczęście w miłości, a według innych wersji nawet… nieśmiertelność.

d3k5llp

Ze względu na Afrodytę okolice Pafos są chętnie wybierane jako miejsce na ślub. Zjeżdżają tu pary z całego świata, a najpopularniejsza świątynia to kościółek Agios Georgios położony tuż nad wodą.

Getty Images
Źródło: Getty Images

40 km od Pafos znajduje się z kolei półwysep Akamas, nazywany ostatnim dzikim zakątkiem Cypru. Jego nazwa pochodzi od syna Tezeusza, bohatera wojny trojańskiej. Do 2000 r. odbywały się tu ćwiczenia brytyjskiej armii. Ponieważ masowa turystyka na Akamas nie dotarła, teren jest niezadeptany i dziewiczy, a zarówno na lądzie, jak i w wodzie występuje wiele nietypowych gatunków roślin i zwierząt. Duża część obszaru znajduje się pod ochroną.

Przypominamy, że ze względu na pandemię koronawirusa Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Od niedzieli 15 marca granice naszego kraju są zamknięte, zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Kierunek warto wziąć pod uwagę, gdy sytuacja wróci do normy.

d3k5llp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wakacje to stan umysłu

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj