Trwa ładowanie...
samolot
21-02-2017 10:40

Czemu w oknach samolotów są małe dziurki?

Małe otwory w oknach w samolocie mają wielkie znaczenie. Bez względu na model maszyny, pełnią one ważną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa w powietrzu.

Czemu w oknach samolotów są małe dziurki?Źródło: Shutterstock.com, fot: mukura
d4ezwix
d4ezwix

Pamiętasz swoją pierwszą podróż samolotem? Wymarzone miejsce przy oknie, zaczynasz się wznosić w powietrze, a serce nagle podchodzi do gardła. Skrzydła trzęsą się jak oszalałe, maszyna wydaje się zrobiona z tektury a nie z supermocnych metali i kompozytów, a w oknie, na samym dole dostrzegasz… maleńką dziurkę. Czy ktoś jeszcze o niej wie? I dlaczego nie spadamy?

Cóż, nie spadamy właśnie dzięki temu maleństwu. No dobrze, między innymi dzięki niemu. Zacznijmy od tego, że wysokości 10-11 km, na której zazwyczaj latają samoloty pasażerskie, na maszynę oddziałowują olbrzymie siły. W czasie startu, lotu i lądowania zmienia się ich natężenie. To dlatego okna samolotów – wykonane z bardzo wytrzymałego rodzaju syntetycznej żywicy – składają się nie z jednej, lecz trzech warstw o różnej grubości i funkcji. Otwór znajduje się wyłącznie w środkowej szybie i pomaga wyrównać ciśnienie pomiędzy kabiną a zewnętrzem samolotu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Matej Kastelic

Gdy ciśnienie na zewnątrz gwałtownie rośnie lub spada, dziurka reguluje przepływ ciśnień. To za jej sprawą najgrubsza, zewnętrza szyba, wytrzymuje napór i nie pęka. Poza tym, jak można łatwo się domyślić, mały otwór pełni również funkcję wentylacyjną, dzięki czemu zaparowane okna nie przeszkadzają ci w podziwianiu widoków pięknych wschodów i zachodów słońca lub zanurzania się w chmury.

d4ezwix

Nie bez powodu również okna w samolotach są zaokrąglone. Jeśli lubisz oglądać stare zdjęcia, to z pewnością zauważyłeś, że dawne modele samolotów miały okna o kształtach zbliżonych do kwadratowych. Ostre narożniki źle reagowały jednak na wielokrotne zmiany ciśnienia w kabinie, osłabiając konstrukcję kadłuba, co w rezultacie przyczyniało się do powstawania pęknięć. Zaokrąglone okna rozwiązały ten problem.

d4ezwix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ezwix

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj