Czeski dziennikarz odwiedził polskie miasto. "Jest mi wstyd"
Cieszyn położony jest nad rzeką Olzą, która stanowi też granicę między Polską i Czechami. Na obu brzegach znajdziemy miasta, które znacznie się od siebie różnią. Napisał o tym ostatnio czeski dziennikarz Luboš Palata. "Czeska część brutalnie przegrywa z polską. To szokujące" - grzmi na łamach "Deníka".
Luboš Palata odwiedził miasta po obu stronach Olzy i opisał swoje wnioski, nie przebierając w słowach.
Polski Cieszyn zachwycił czeskiego dziennikarza
"Właściwie w tej chwili trochę mi wstyd, że jestem Czechem. Właśnie przekroczyłem most na rzece Olzie i z pięknego miasta pełnego sklepów, kawiarni, restauracji i ludzi na weekendowym spacerze znalazłem się w czymś, co bardziej przypomina slumsy. Sczerniałe tynki, sklepy monopolowe. Witamy w Czeskim Cieszynie" - napisał.
Dodaje, że miasto ma też ładniejsze zakątki, ale całościowo "brutalnie przegrywa z polską stroną". Wspomina, jak w latach 90. przez most nad Olzą przechodziły tłumy Polaków, by kupić w Czechach tańszy alkohol. Dziś z kolei pod polskimi sklepami widać czeskie rejestracje. Nie chodzi jednak o ceny, bo te są zbliżone, ale o ciekawszą ofertę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Cieszyn - wyjątkowe miasto na południu Polski
Polska część Cieszyna oferuje wiele atrakcji turystycznych, od zabytkowego rynku z charakterystycznymi kamienicami, przez malownicze uliczki, Studnię Trzech Braci, aż po wspaniałe widoki ze Wzgórza Zamkowego.
Słynna romańska rotunda św. Mikołaja widnieje na polskim banknocie o nominale 20 zł. Na Wzgórzu Zamkowym można odkryć również ślady dawnego osadnictwa, a także obejrzeć wieżę Piastowską lub współczesny zamek Cieszyn, czyli centrum kultury i designu.
Warto dodać, że w 2013 r. Wzgórze Zamkowe w Cieszynie zostało uznane za jeden z nowych cudów Polski w ramach plebiscytu miesięcznika National Geographic Traveler.
Punkt obowiązkowy to także Cieszyńska Wenecja, czyli malowniczy odcinek ulicy Przykopa z niewielkimi domami z XVIII i XIX wieku oraz mostkami przerzuconymi przez koryto sztucznego kanału Młynówka.
- Cieszyn, będący jednym z najbardziej urokliwych miast na granicy polsko-czeskiej, rzeczywiście zasługuje na uwagę i podziw. To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a wyjątkowa atmosfera przenika każdy zakątek miasta - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - To miejsce, gdzie kultura i tradycje przeplatają się w sposób unikalny, tworząc niepowtarzalny klimat, który zachwyca zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Warto odwiedzić to miasto, szczególnie, gdy zaplanowało się urlop w Beskidzie Śląskim. Będzie to świetne uzupełnienie wypoczynku i chwila wytchnienia od górskich wędrówek - dodaje.
Wizytę w mieście warto zaplanować na wiosnę, gdy kwitną magnolie. Kwitnące krzewy stały się jednym z symboli miasta nad Olzą, a magnoliowe motywy możemy spotkać w witrynach sklepowych i kawiarniach. Turyści mogą wybrać się na wyjątkowy spacer "szlakiem kwitnących magnolii".