Tristan da Cunha to największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie, na Oceanie Atlantyckim. Jest jedną z najbardziej odosobnionych, zamieszkanych wysp na świecie.
Tristan da Cunha to największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie, na Oceanie Atlantyckim. Jest jedną z najbardziej odosobnionych, zamieszkanych wysp na świecie. Najbliższym sąsiedztwem jest położona 2420 km na północ Święta Helena. Czy potrafiłbyś żyć w takich warunkach? Sprawdź jak radzą sobie mieszkańcy.
W 1506 roku odkryli ją Portugalczycy. Jednak po ponad 100 latach stała się kolonią Brytyjską. Do dziś podlega gubernatorowi wyspy Świętej Heleny. Kompetencje władzy znajdują się w rękach administratora mieszkającego na wyspie, wybieranego w wolnych wyborach co 3 lata.
sc/if/pw
Czy potrafiłbyś tu żyć?
Powierzchnia wyspy ma niecałe 100 km kw. Zamieszkuje ją 270 osób (stan na 2007 rok). Każda z nich nosi jedno z siedmiu występujących tu nazwisk, które w praktyce dnia codziennego nie są używane. W związku z tym zawierane są tu małżeństwa pomiędzy relatywnie blisko spokrewnionymi osobami.
Czy potrafiłbyś tu żyć?
Ponieważ odległość do najbliższego lądu jest ogromna, wyspa jest bardzo odizolowana od reszty świata. Kutry rybackie, które przywożą towary i pocztę, zaglądają tu sześć razy w roku. Natomiast statek pasażerski przypływa raz do roku w styczniu. Dopiero w 1998 roku zainstalowano tu pierwszy telefon satelitarny.
Czy potrafiłbyś tu żyć?
Życie towarzyskie na Tristan da Cunha jest bardzo ograniczone. Znajduje się tu jeden sklep, basen i pub. Notuje się wysoki poziom spożycia alkoholu – średnio 1 litr whisky na osobę przez tydzień.
Czy potrafiłbyś tu żyć?
Na Tristan da Cunha zjawisko bezrobocia nie istnieje. Głównym pracodawcą są lokalne władze, zatrudniające około 140 osób. Zaraz po ukończeniu szkoły, chłopcy i dziewczęta mają zagwarantowany etat.
Czy potrafiłbyś tu żyć?
Pozostałe wyspy wchodzące w skład archipelagu, oddalone o 35 km, to Inaccessible (14 km kw.) oraz Nightingale (1,8 km kw.). Obie są niezamieszkałe.
sc/if/pw