Trwa ładowanie...
d46oppp

Czy Układ Słoneczny wzbogaci się o trzy planety?

Układ Słoneczny może wzbogacić się o trzy nowe planety. Nie będzie to efekt odkryć astronomicznych, lecz zmiana kategoryzacji ciał niebieskich. O ustalaniu definicji słowa "planeta" podczas praskiego kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) informuje portal astronomia.pl.

Share
d46oppp

_ Układ Słoneczny może wzbogacić się o trzy nowe planety. Nie będzie to efekt odkryć astronomicznych, lecz zmiana kategoryzacji ciał niebieskich. O ustalaniu definicji słowa \"planeta\" podczas praskiego kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) informuje portal astronomia.pl. _

Propozycja definicji pojęć: \"planeta\" oraz \"pluton\" to owoc wtorkowego posiedzenia specjalnej komisji IAU. Wynik obrad przedstawiono w środowej gazetce konferencyjnej, wydawanej podczas kongresu.

Według zaproponowanej definicji słowa \"planeta\", w Układzie Słonecznym mielibyśmy 12 takich obiektów. Osiem klasycznych - od Merkurego do Neptuna, trzy z nowej kategorii \"plutonów\" - Pluton, Charon oraz 2003 UB313 (Xena) oraz Ceres, którą można nazwać planetą karłowatą.

Według zaproponowanej definicji, obiekt jest planetą, jeśli spełnia dwa warunki. Po pierwsze - musi krążyć po orbicie wokół gwiazdy, nie będąc jednocześnie gwiazdą. Po drugie, musi być odpowiednio masywny, aby pod wpływem własnej grawitacji uformować się w kształt kulisty.

IAU zdefiniowała też nową kategorię planet, \"plutonów\". Obiekty te spełniają kryteria definicji planety. W odróżnieniu jednak od klasycznych planet, ich okresy obiegu wynoszą ponad 200 lat, ich orbity znajdują się poza orbitą Neptuna, mają też bardzo duże nachylenie do płaszczyzny ekliptyki oraz bardzo duże mimośrody (mocno odbiegają od orbit kołowych).

d46oppp

Definicje te i wiążące się z nimi zmiany w nomenklaturze astronomicznej to dotąd tylko propozycja. Podczas kongresu w Pradze zapoznają się z nią astronomowie i zgłaszają swoje uwagi. Końcowa rezolucja ma zostać ogłoszona pod koniec kongresu (trwa on do 25 sierpnia).

Międzynarodowa Unia Astronomiczna decyduje o nazewnictwie planet i satelitów od chwili swojego założenia w 1919 r. Decyzje IAU są rekomendacjami, a nie obowiązującym prawem.

O konieczności zdefiniowania słowa \"planeta\" astronomowie zdecydowali, chcąc raz na zawsze określić status Plutona. Od dawna dyskutuje się nad jego tożsamością jako planety.

W miarę doskonalenia narzędzi obserwacji Kosmosu naukowcy wciąż odkrywają nowe ciała niebieskie, często większe od Plutona. Astronomowie mają problem z ich klasyfikacją. Część środowiska sprzeciwia się nazywaniu ich planetami. Natomiast konsekwencją nieokreślania ich w ten sposób byłoby odebranie Plutonowi statusu planety.

(PAP)

d46oppp

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46oppp
d46oppp