Trwa ładowanie...
dijeojs

Czy Układ Słoneczny wzbogaci się o trzy planety?

Układ Słoneczny może wzbogacić się o trzy nowe planety. Nie będzie to efekt odkryć astronomicznych, lecz zmiana kategoryzacji ciał niebieskich. O ustalaniu definicji słowa "planeta" podczas praskiego kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) informuje portal astronomia.pl.

dijeojs
dijeojs

_ Układ Słoneczny może wzbogacić się o trzy nowe planety. Nie będzie to efekt odkryć astronomicznych, lecz zmiana kategoryzacji ciał niebieskich. O ustalaniu definicji słowa \"planeta\" podczas praskiego kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) informuje portal astronomia.pl. _

Propozycja definicji pojęć: \"planeta\" oraz \"pluton\" to owoc wtorkowego posiedzenia specjalnej komisji IAU. Wynik obrad przedstawiono w środowej gazetce konferencyjnej, wydawanej podczas kongresu.

Według zaproponowanej definicji słowa \"planeta\", w Układzie Słonecznym mielibyśmy 12 takich obiektów. Osiem klasycznych - od Merkurego do Neptuna, trzy z nowej kategorii \"plutonów\" - Pluton, Charon oraz 2003 UB313 (Xena) oraz Ceres, którą można nazwać planetą karłowatą.

Według zaproponowanej definicji, obiekt jest planetą, jeśli spełnia dwa warunki. Po pierwsze - musi krążyć po orbicie wokół gwiazdy, nie będąc jednocześnie gwiazdą. Po drugie, musi być odpowiednio masywny, aby pod wpływem własnej grawitacji uformować się w kształt kulisty.

IAU zdefiniowała też nową kategorię planet, \"plutonów\". Obiekty te spełniają kryteria definicji planety. W odróżnieniu jednak od klasycznych planet, ich okresy obiegu wynoszą ponad 200 lat, ich orbity znajdują się poza orbitą Neptuna, mają też bardzo duże nachylenie do płaszczyzny ekliptyki oraz bardzo duże mimośrody (mocno odbiegają od orbit kołowych).

dijeojs

Definicje te i wiążące się z nimi zmiany w nomenklaturze astronomicznej to dotąd tylko propozycja. Podczas kongresu w Pradze zapoznają się z nią astronomowie i zgłaszają swoje uwagi. Końcowa rezolucja ma zostać ogłoszona pod koniec kongresu (trwa on do 25 sierpnia).

Międzynarodowa Unia Astronomiczna decyduje o nazewnictwie planet i satelitów od chwili swojego założenia w 1919 r. Decyzje IAU są rekomendacjami, a nie obowiązującym prawem.

O konieczności zdefiniowania słowa \"planeta\" astronomowie zdecydowali, chcąc raz na zawsze określić status Plutona. Od dawna dyskutuje się nad jego tożsamością jako planety.

W miarę doskonalenia narzędzi obserwacji Kosmosu naukowcy wciąż odkrywają nowe ciała niebieskie, często większe od Plutona. Astronomowie mają problem z ich klasyfikacją. Część środowiska sprzeciwia się nazywaniu ich planetami. Natomiast konsekwencją nieokreślania ich w ten sposób byłoby odebranie Plutonowi statusu planety.

(PAP)

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj