Trwa ładowanie...

Dia de Muertos - radosny Dzień Zmarłych w Meksyku

Meksykanie, którzy są jednym z najbardziej religijnych narodów świata, od wieków łączą wierzenia swoich przodków z religią katolicką. Kult śmierci jest mocno zakorzeniony w ich kulturze. 1 listopada obchodzi się tu Día de Muertos, czyli Dzień Zmarłych. Święto to jest obchodzone inaczej niż w Polsce - ma formę wesołej zabawy, a na ulicach można tego dnia spotkać parady pełne kolorowo ubranych uczestników.

Share
Dia de Muertos - radosny Dzień Zmarłych w Meksyku
Źródło: screen
divxztr

Meksykanie, którzy są jednym z najbardziej religijnych narodów świata, od wieków łączą wierzenia swoich przodków z religią katolicką. Kult śmierci jest mocno zakorzeniony w ich kulturze. 1 listopada obchodzi się tu _ Día de Muertos _, czyli Dzień Zmarłych. Święto to jest obchodzone inaczej niż w Polsce - ma formę wesołej zabawy, a kilka dni przed tym wydarzeniem na ulicach można spotkać parady pełne poprzebieranych ludzi.

divxztr

Kult zmarłych w Meksyku bierze się z obyczajów prekolumbijskich i sięga ok. 3 tys. lat wstecz. Miał on fundamentalne znaczenie dla społeczności indiańskich. Wpłynęło to m.in. na kształtowanie obyczajowości Dnia Zmarłych bardziej niż religia chrześcijańska, która pojawiła się w tym kraju w XVI w. Samo podejście Meksykanów do umierania jest zupełnie inne niż nasze. Dla nich życie i śmierć łączą się ze sobą nierozerwalnie i są jak dwie strony tej samej monety.

Sklepowe wystawy już w połowie października wypełniają się kościotrupami, w piekarniach piętrzy się "chleb nieboszczyka", a największa ze stołecznych cukierni oferuje torty o kształcie truposza. Ponadto ludzie wręczają sobie cukrowe czaszki (calaveras de dulce) z imieniem obdarowywanego, które mają przynosić szczęście. Mieszkańcy spotykają się na cmentarzach, aby biesiadować na grobach najbliższych, odbywają się też tradycyjne parady, których uczestnicy są poprzebierani w najróżniejsze kostiumy. W 2016 r. na główny motyw przewodni uroczystości wybrano ludzki szkielet. Po ulicach miast przechadzają się także mimowie przebrani za pierwszą damę Meksyku - dystyngowaną kobietę kościotrupa _ *La Catrinę. * _

_ Santa Muerte, Meksyk (fot. ChameleonsEye / Shutterstock.com)
_

divxztr

Do ludowego "grona świętych" dołączyła natomiast _ Santa Muerte _ (Święta Śmierć), która jest odrzucana przez kościół katolicki. Jest ona obiektem popularnego w Meksyku kultu, będącego syntezą między dawnymi wierzeniami rdzennych ludów Ameryki i religią katolicką, wprowadzoną przez Hiszpanów. Figurki zakapturzonej kostuchy w długim płaszczu często spotkamy na stoiskach wraz z obrazkami z Jezusem i innymi świętymi. Co ciekawe, na tym samym bazarze kupimy też akcesoria i mikstury do uprawiania białej i czarnej magii.

W 2003 r. obchody Dnia Zmarłych w Meksyku zostały ogłoszone Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 r. wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

wg

divxztr

Podziel się opinią

Share
divxztr
divxztr