Trwa ładowanie...

Do tej pory były ukryte pod ziemią. Orkan Grzegorz odsłonił bunkry w Helu

W Helu, w wyniku silnego wiatru i sztormu, zostały odsłonięte bunkry. Siła orkanu Grzegorz sprawiła, że można dziś zobaczyć zabytki militarne, które przez lata były ukryte pod ziemią.

Do tej pory były ukryte pod ziemią. Orkan Grzegorz odsłonił bunkry w HeluŹródło: Shutterstock.com
d1ahpsi
d1ahpsi

Informacją i zdjęciami z Radiem Gdańsk podzielił się słuchacz. - Po minionym sztormie szalejącym przy Półwyspie Helskim, Bałtyk zabrał dużą część wydm oraz wiele drzew. Tym samym odsłonił nowe pozycje Rejonu Umocnionego Hel, powstałe jeszcze za czasów Układu Warszawskiego - napisał pan Jarosław Jankowski.

- W czasach zimnej wojny władze PRL naszpikowały Półwysep Helski bateriami artylerii i kilometrami umocnień, które miały chronić Polskę przed siłami "imperialistycznego Zachodu". Czasy się zmieniły, a betonowe konstrukcje przysypała ziemia, pokrył kurz i pył. Jak widać na załączonych zdjęciach, sztormujące Morze Bałtyckie odsłania relikty przeszłości przez długie lata będące skrzętnie ukryte przed ludzkim wzrokiem - opisuje Jankowski.

Tworzenie na Mierzei Helskiej silnej bazy lądowej obrony Wybrzeża rozpoczęto zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i zaślubinach z morzem w lutym 1920 roku. Rejon Umocniony Hel został utworzony 21 sierpnia 1936 roku dekretem prezydenta RP. Do dziś można tu zobaczyć liczne zabytki militarne zarówno z okresu przedwojennego, II wojny światowej i lat powojennych. W latach 60. i 70. powstały tam m.in. dwa dywizjony rakietowe.

Jakie skarby można znaleźć pod wodą w Polsce? Zobacz wideo!

d1ahpsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ahpsi