Do tej pory były ukryte pod ziemią. Orkan Grzegorz odsłonił bunkry w Helu
W Helu, w wyniku silnego wiatru i sztormu, zostały odsłonięte bunkry. Siła orkanu Grzegorz sprawiła, że można dziś zobaczyć zabytki militarne, które przez lata były ukryte pod ziemią.
Informacją i zdjęciami z Radiem Gdańsk podzielił się słuchacz. - Po minionym sztormie szalejącym przy Półwyspie Helskim, Bałtyk zabrał dużą część wydm oraz wiele drzew. Tym samym odsłonił nowe pozycje Rejonu Umocnionego Hel, powstałe jeszcze za czasów Układu Warszawskiego - napisał pan Jarosław Jankowski.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
- W czasach zimnej wojny władze PRL naszpikowały Półwysep Helski bateriami artylerii i kilometrami umocnień, które miały chronić Polskę przed siłami "imperialistycznego Zachodu". Czasy się zmieniły, a betonowe konstrukcje przysypała ziemia, pokrył kurz i pył. Jak widać na załączonych zdjęciach, sztormujące Morze Bałtyckie odsłania relikty przeszłości przez długie lata będące skrzętnie ukryte przed ludzkim wzrokiem - opisuje Jankowski.
Tworzenie na Mierzei Helskiej silnej bazy lądowej obrony Wybrzeża rozpoczęto zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i zaślubinach z morzem w lutym 1920 roku. Rejon Umocniony Hel został utworzony 21 sierpnia 1936 roku dekretem prezydenta RP. Do dziś można tu zobaczyć liczne zabytki militarne zarówno z okresu przedwojennego, II wojny światowej i lat powojennych. W latach 60. i 70. powstały tam m.in. dwa dywizjony rakietowe.