Trwa ładowanie...

Drawieński Park Narodowy – gdzie jest, co warto o nim wiedzieć?

Drawieński Park Narodowy jest położony na granicy trzech województw - wielkopolskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Na terenie parku występuje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Park można zwiedzać na pieszo albo na rowerze, a w zimie również na nartach biegowych. Gdzie znajduje się Drawieński Park Narodowy i co warto o nim wiedzieć? Jakie są najciekawsze atrakcje tego parku narodowego?

Drawieński Park Narodowy – gdzie jest, co warto o nim wiedzieć?Źródło: East News
d3wn3y8
d3wn3y8

Drawieński Park Narodowy – co warto wiedzieć?

Drawieński Park Narodowy został utworzony w 1990 roku. Znajduje się w północno-zachodniej części Polski, a dokładniej na Równinie Drawskiej i jest uważany za jeden z najpiękniejszych obszarów tej równiny.

Pierwotnie park zajmował powierzchnię ponad 8600 ha, obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 11 500 ha. Park leży na terenie trzech województw, z czego największa jego część znajduje się w województwie zachodniopomorskim (około 5470 ha), z kolei najmniejsza część parku leży w województwie wielkopolskim (jedynie około 380 ha). Pozostała powierzchnia (około 5360 ha) należy do województwa lubuskiego. Ochroną ścisłą objęte jest około 1400 ha.

Drawieński Park Narodowy – jakie zwierzęta w nim żyją?

Ponad 80 proc. parku zajmują lasy, z czego w większości są to lasy liściaste. Przeważającą część stanowią lasy bukowe oraz dębowo-bukowe. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znajdują się także bory sosnowe. Około 10 proc. powierzchni zajmują z kolei jeziora i rzeki, jednak w parku znajdują się również torfowiska i łąki. Dodatkowo, wokół parku wyznaczony jest teren otuliny, którego łączna powierzchnia to około 350 km kwadratowych. W skład otuliny wchodzi pięć rezerwatów przyrody:

• Torfowisko Konotop,
• Torfowisko Osowiec,
• Stary Załom,
• Leśne Źródła,
• Mszary Tuczyńskie.

d3wn3y8

Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego występuje niezwykle zróżnicowana roślinność, rozróżnia się około 150 różnych gatunków drzew i krzewów oraz ponad 900 gatunków innych roślin.

Szczególnie interesująca fauna i flora występują w okolicach rzek i jezior. W wodach na terenie parku żyją między innymi skrajnie zagrożone gatunki ryb, takie jak minog strumieniowy, minog rzeczny, troć wędrowna i łosoś. Występują tam również liczne populacje głowacza białopłetwego, lipienia oraz pstrąga potokowego. W parku nie brakuje również interesujących gatunków ptaków, takich jak:

• Tracz nurogęś,
• Puchacz,
• Bocian czarny,
• Kania czarna,
• Orlik krzykliwy,
• Bielik,
• Derkacz,
• Zimorodek,
• Pliszka górska.

Drawieński Park Narodowy jest ponadto zamieszkiwany przez liczne ssaki (ponad 40 gatunków). Wśród ssaków najbardziej ciekawe są populacje wydry i bobra o dużej liczebności, a także aż 8 gatunków nietoperzy.

Drawieński Park Narodowy – co warto zobaczyć?

W Drawieńskim Parku Narodowym istnieje wiele ścieżek spacerowych, a wędrując po parku można go najlepiej zobaczyć i poznać.

W parku wytyczono trzy szlaki piesze o zróżnicowanej trudności (czarny, czerwony, żółty, niebieski). Szlaki piesze mają łączną długość około 90 km, poza tym na terenie parku można uprawiać biegi narciarskie oraz turystykę rowerową. Ciekawą atrakcją jest także szlak kajakowy na rzece Drawie - długość spływu wynosi około 40 km.

Wikimedia Commons, Piotr Matyga
Źródło: Wikimedia Commons, Piotr Matyga

Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego wyznaczono 5 ścieżek poznawczych (dydaktycznych):

d3wn3y8

1. Jezioro Ostrowieckie – ma dwa warianty - krótszy liczy 5 km, a dłuższy 7 km,
2. Międzybór - ma długość 4 km,
3. Drawnik – ma długość 4 km,
4. Głusko - ma długość 3 km,
5. Barnimie – ma długość 7 km.

Ścieżki oznaczone są zielonymi choinkami umieszczonymi na białych kwadratach.

Drawieński Park Narodowy – jak zwiedzać?

Wybierając się do Drawieńskiego Parku Narodowego należy pamiętać, że na terenie parków narodowych konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Po parku można chodzić jedynie po wyznaczonych ścieżkach, nie należy schodzić ze szlaków. Poza tym, obowiązują zakazy palenia ognisk, zbierania grzybów oraz łowienia ryb.

d3wn3y8

W parku narodowym nie można także biwakować (dozwolone jest to tylko w wyznaczonych miejscach). Warto również pamiętać, że na terenie parku żyje wiele gatunków zwierząt, którym nie należy zakłócać spokoju, ani ich dokarmiać.

"Bezpiecznie nad morze". Alternatywne trasy bez korków. Policja informuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wn3y8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wn3y8