Trwa ładowanie...

Drewniane kościoły. Miejsca, w których zatrzymał się czas

Polska jest krajem, na terenie którego możemy podziwiać liczne, zabytkowe kościoły. Niektóre z nich mogą poszczycić się wielowiekową historią oraz wyjątkowym klimatem. Szczególnie atrakcyjne są te drewniane, które pomimo swojej bardzo narażonej na zniszczenie konstrukcji, w świetnym stanie przetrwały do dnia dzisiejszego.

Kościół Pokoju w Jaworze Kościół Pokoju w Jaworze Źródło: Getty Images, fot: Sergey Dzyuba
dmeg0i1
dmeg0i1

Drewniane kościoły to wyjątkowa kategoria zabytków sakralnych. Niegdyś występowały bardzo powszechnie, bo drewno było podstawowym materiałem budowlanym. Z czasem jednak zaczęto korzystać z cegły, w związku z czym powstawało ich coraz mniej, a te już istniejące zaczynały stopniowo niszczeć. Dziś drewniane kościoły należą do rzadkości - nic więc dziwnego, że przyciągają do siebie tak liczne rzesze turystów.

Architektura drewnianych kościołów jest ściśle związana z miejscową sztuką ludową, do której liczne nawiązania są widoczne zarówno w samej bryle, jak i wystroju drewnianych świątyń. Najliczniej tego typu zabytki występują na terenie Podhala, Małopolski, Śląska oraz Mazowsza. Sporo zachowanych do naszych czasów kościołów z drewna można spotkać także w Wielkopolsce. Są to wyjątkowe świątynie, które podlegają rygorystycznej ochronie.

Kościoły Pokoju w Jaworznie i Świdnicy

Do drewnianych kościołów zaliczają się Kościoły Pokoju zlokalizowane w Jaworznie i Świdnicy, które wybudowano w XVII w. Są obecnie uznawane za największe drewniane budowle o funkcjach religijnych w całej Europie. Od 2001 r. znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół Pokoju w Świdnicy Adobe Stock
Kościół Pokoju w Świdnicy Źródło: Adobe Stock, fot: Cezary Wojtkowski

Bardzo ciekawa jest ich historia. Otóż, budowle te zostały wzniesione po zawarciu pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Na jego mocy ewangelicy mogli wnosić budowle o charakterze religijnym wyłącznie z nietrwałych materiałów, a więc np. z drewna, słomy, gliny czy piasku. I tak właśnie powstały Kościoły Pokoju, które pomimo swojego drewnianego charakteru, cieszą nasze oczy po dziś dzień. 

dmeg0i1

Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Drewniana cerkiew w Kwiatoniu jest jedną z najbardziej charakterystycznych świątyń w Polsce. Została wybudowana przez Łemków i uznaje się ją za najbardziej reprezentatywny przykład łemkowskiej architektury sakralnej typu północno-zachodniego. Od 2013 r. świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Cerkiew w Kwiatoniu Getty Images
Cerkiew w Kwiatoniu Źródło: Getty Images, fot: pgabor329@gmail.com

Cerkiew została wzniesiona w drugiej połowie XVII w. Jej wnętrze zdobi polichromia architektoniczna i figuralna autorstwa polskiego malarza Michała Bogdańskiego z początku XX w. Co ciekawe, świątynia ta była cerkwią jedynie do 1947 r. W tym czasie, po akcji Wisła, mającej na celu wysiedlenie Łemków z tych terenów, została bowiem przekształcona w kościół rzymskokatolicki. Obecnie jest współużytkowana zarówno przez katolików, jak i wyznawców prawosławia

Drewniany kościółek w Starej Miłosnej

Niedaleko Warszawy, w Starej Miłosnej, znajduje się przepiękny drewniany kościół św. Antoniego Padewskiego, który swoim stylem i wystrojem wprost nawiązuje do sakralnego budownictwa podhalańskiego. Pierwotnie mieścił się bowiem w Rokitnie, skąd po II wojnie światowej został przeniesiony do Starej Miłosnej. Jest to jeden z piękniejszych zabytków tego typu w całym województwie mazowieckim, który zachwyca w szczególności swoimi ozdobnymi, drewnianymi wieżyczkami.

dmeg0i1

Drewniany kościół w Dębnie

Kościół w Dębnie to najlepiej zachowany gotycki kościół w Polsce, w całości wykonany z drewna modrzewiowego. Znajduje się w miejscowości Dębno i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego wnętrzu znajduje się ponad 500-letnia polichromia patronowa, która prawdopodobnie jest najlepiej zachowaną w całej Europie.

Wnętrze kościoła w Dębnie Adobe Stock
Wnętrze kościoła w Dębnie Źródło: Adobe Stock, fot: "PECOLD "

Zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy ją i sam kościół, a poszukując noclegów w okolicy sprawdzić, co ma w tym zakresie do zaoferowania Nocowanie.pl - największy polski serwis turystyczny. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Turyści wrócili na Mazury. "Widać dynamiczny przyrost"

dmeg0i1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmeg0i1