Drewniane kościoły. Miejsca, w których zatrzymał się czas
Polska jest krajem, na terenie którego możemy podziwiać liczne, zabytkowe kościoły. Niektóre z nich mogą poszczycić się wielowiekową historią oraz wyjątkowym klimatem. Szczególnie atrakcyjne są te drewniane, które pomimo swojej bardzo narażonej na zniszczenie konstrukcji, w świetnym stanie przetrwały do dnia dzisiejszego.
Drewniane kościoły to wyjątkowa kategoria zabytków sakralnych. Niegdyś występowały bardzo powszechnie, bo drewno było podstawowym materiałem budowlanym. Z czasem jednak zaczęto korzystać z cegły, w związku z czym powstawało ich coraz mniej, a te już istniejące zaczynały stopniowo niszczeć. Dziś drewniane kościoły należą do rzadkości - nic więc dziwnego, że przyciągają do siebie tak liczne rzesze turystów.
Architektura drewnianych kościołów jest ściśle związana z miejscową sztuką ludową, do której liczne nawiązania są widoczne zarówno w samej bryle, jak i wystroju drewnianych świątyń. Najliczniej tego typu zabytki występują na terenie Podhala, Małopolski, Śląska oraz Mazowsza. Sporo zachowanych do naszych czasów kościołów z drewna można spotkać także w Wielkopolsce. Są to wyjątkowe świątynie, które podlegają rygorystycznej ochronie.
Kościoły Pokoju w Jaworznie i Świdnicy
Do drewnianych kościołów zaliczają się Kościoły Pokoju zlokalizowane w Jaworznie i Świdnicy, które wybudowano w XVII w. Są obecnie uznawane za największe drewniane budowle o funkcjach religijnych w całej Europie. Od 2001 r. znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Bardzo ciekawa jest ich historia. Otóż, budowle te zostały wzniesione po zawarciu pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Na jego mocy ewangelicy mogli wnosić budowle o charakterze religijnym wyłącznie z nietrwałych materiałów, a więc np. z drewna, słomy, gliny czy piasku. I tak właśnie powstały Kościoły Pokoju, które pomimo swojego drewnianego charakteru, cieszą nasze oczy po dziś dzień.
Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu
Drewniana cerkiew w Kwiatoniu jest jedną z najbardziej charakterystycznych świątyń w Polsce. Została wybudowana przez Łemków i uznaje się ją za najbardziej reprezentatywny przykład łemkowskiej architektury sakralnej typu północno-zachodniego. Od 2013 r. świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Cerkiew została wzniesiona w drugiej połowie XVII w. Jej wnętrze zdobi polichromia architektoniczna i figuralna autorstwa polskiego malarza Michała Bogdańskiego z początku XX w. Co ciekawe, świątynia ta była cerkwią jedynie do 1947 r. W tym czasie, po akcji Wisła, mającej na celu wysiedlenie Łemków z tych terenów, została bowiem przekształcona w kościół rzymskokatolicki. Obecnie jest współużytkowana zarówno przez katolików, jak i wyznawców prawosławia.
Drewniany kościółek w Starej Miłosnej
Niedaleko Warszawy, w Starej Miłosnej, znajduje się przepiękny drewniany kościół św. Antoniego Padewskiego, który swoim stylem i wystrojem wprost nawiązuje do sakralnego budownictwa podhalańskiego. Pierwotnie mieścił się bowiem w Rokitnie, skąd po II wojnie światowej został przeniesiony do Starej Miłosnej. Jest to jeden z piękniejszych zabytków tego typu w całym województwie mazowieckim, który zachwyca w szczególności swoimi ozdobnymi, drewnianymi wieżyczkami.
Drewniany kościół w Dębnie
Kościół w Dębnie to najlepiej zachowany gotycki kościół w Polsce, w całości wykonany z drewna modrzewiowego. Znajduje się w miejscowości Dębno i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego wnętrzu znajduje się ponad 500-letnia polichromia patronowa, która prawdopodobnie jest najlepiej zachowaną w całej Europie.
Zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy ją i sam kościół, a poszukując noclegów w okolicy sprawdzić, co ma w tym zakresie do zaoferowania Nocowanie.pl - największy polski serwis turystyczny.