Dwa lata temu wybuchł pożar w Notre Dame. "Polacy mają w sercach paryską katedrę"
Dokładnie 15 kwietnia 2019 r. doszło do wybuchu pożaru w katedrze Notre Dame w Paryżu. Płomienie pochłonęły wówczas m.in. dach świątyni oraz iglicę Viollet le Duc. Odbudowa katedry wciąż jest w fazie jej zabezpieczania.
Pierwszy alarm pożarowy rozległ się w katedrze Notre Dame 15 kwietnia 2019 r. o godzinie 18:20. Drugi alarm rozbrzmiał 20 minut później. Przed godziną 19 strażakom udało się zlokalizować ogień, który rozprzestrzenił się na dachu budowli.
Odbudowa Notre Dame jest w fazie zabezpieczającej
W akcję gaszenia katedry zaangażowanych było ok. 400 strażaków. Pożar udało się ugasić ok. godziny 4 nad ranem następnego dnia. Wokół płonącej katedry gromadziły się tysiące Paryżan, modląc się o jej uratowanie. Jak podaje agencja PAP, spłonął dach świątyni, a do atmosfery ulotniło się 460 ton ołowiu.
W wyniku pożaru runęła iglica zbudowana w XIX w. Autorem jej projektu był Eugene Violett le Duc. Zniszczeniu uległy także fragmenty kamiennego sklepienia w nawie główniej, na jej skrzyżowaniu z transeptem oraz w północnej części transeptu, jak i XIX-wieczne górne witraże w szczytach transeptu.
W ciągu dwóch lat robotnikom udało się usunąć uszkodzone części konstrukcji budowli oraz zabezpieczyć elementy uszkodzone przed zawaleniem. Budynek oprzyrządowano rusztowaniami, przeprowadzono inwentaryzację elementów wnętrza, a także przeniesiono organy oraz dzieła sztuki, które podlegają konserwacji.
Polacy są przywiązani do Notre Dame
- Polacy mają w sercach paryską katedrę Notre Dame. Dziękujemy za waszą miłość. Jesteśmy bardzo przywiązani do polskich elementów w katedrze. Polacy są przywiązani do Notre Dame, a my jesteśmy przywiązani do Polski i do Jasnej Góry. Kaplica zostanie oczyszczona i nadal będzie wspaniała. Pomnik Jana Pawła II na czas robót został zabezpieczony jako dzieło sztuki i przeniesiony z miejsca przy katedrze. Wróci na nie po zakończeniu robót - mówi w rozmowie z PAP rektor ks. Patrick Chauvet.
- Spodziewamy się, że otwarcie katedry po zakończeniu prac rekonstrukcyjnych będzie znakiem ewangelizacji. Notre Dame nie jest tylko budowlą i elementem kultury, ale przede wszystkim domem Boga, świadectwem wiary i chrześcijańskim symbolem" - dodaje ks. Chauvet.