Trwa ładowanie...
d34rbaf
d34rbaf
d34rbaf
d34rbaf

Katedra Notre Dame de Paris

Największe atrakcje
d34rbaf
Katedra Notre Dame de Paris
Kraj
d34rbaf
Katedra Notre Dame de Paris jest miejscem akcji powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame" Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Katedra Notre Dame de Paris jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem Francji. Rocznie przybywa tu 12 milionów turystów z całego świata.

Katedra Notre Dame – historia

Swoją sławę zawdzięcza Victorowi Hugo i jego powieść „Dzwonnik z Notre Dame”, a także kilku ważnym w historii Francji wydarzeniom. W katedrze odbywały się uroczyste msze przed wyprawami krzyżowymi, a w 1804 roku koronowano tam Napoleona na Cesarza Francuzów. Katedra Notre Dame była również miejscem, w którym odbyła się msza pogrzebowa przywódcy Francji, Charlesa de Gaulle'a.

Budowę tej gotyckiej katedry rozpoczęto w XII wieku, a zakończono w XIV. Jej znakiem charakterystycznym są dwie masywne wieże. Między nimi widnieje koronkowa rozeta – symbol wieczności. Do katedry Notre Dame prowadzą trzy portale ozdobione scenami biblijnymi, a ponad nimi znajdują się posągi 28 królów.

W katedrze jest 29 kapliczek, liczne witraże i ozdobne, największe we Francji organy o 8000 piszczałkach. Ponadto, znajduje się tu jeden z najsławniejszych dzwonów Europy – Emmanuel, który według legendy ma posiadać serce stopione ze sreber i złota ofiarowanego przez Paryżanki.

Z wież Notre Dame rozpościera się piękny widok na Paryż, a szczególnie wyspę La Cite i Sekwanę.

W skarbcu katedry przechowywane są relikwie: Korona Cierniowa Jezusa, a także drzazga i gwóźdź z Krzyża Świętego. W krypcie archeologicznej katedry Notre Dame de Paris można zobaczyć pozostałości starożytnej Lutecji – miasta istniejącego w tym miejscu przed Paryżem.

Katedra Notre Dame – godziny otwarcia i cennik

Katedra Notre Dame de Paris dla zwiedzających otwarta jest w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 września) w godzinach 10.00-18.30, a w sezonie zimowym od 10.00 do 17.30. W katedrze dwa razy dziennie odbywają się msze.

Zwiedzanie katedry jest bezpłatne. Biletami objęte jest zwiedzanie skarbca, wież i krypty.

Ceny biletów wstępu:

  • normalny – 10 €,
  • ulgowy – 8 €,
  • darmowe wejście: osoby poniżej 18. roku życia, obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, bezrobotni zarejestrowani we Francji.

Katedra Notre Dame – lokalizacja i dojazd

Katedra Notre Dame znajduje się na wyspie La Cite, na Sekwanie, w samym centrum Paryża.

W pobliżu katedry znajdują się:

  • stacje metra: Hôtel de Ville (linia 1), Châtelet (linie 1, 7, 11 i 14), Saint-Michel (linia 4) i Cité (linia 4),
  • przystanki autobusowe (autobusy numer 21, 38, 47, 58, 70, 72, 74, 81 i 82),
  • stacje pociągów regionalnych RER Châtelet (linia B) i Saint-Michel (linia C).

Z lotniska Paryż-Charles de Gaulle do Katedry Notre Dame można dostać się bezpośrednio pociągiem RER linii B (wsiąść na Gare Aeroport CDG2 TGV i wysiąść na Saint-Michel – Notre-Dame). Z lotniska Paryż-Orly dojedziemy tramwajem T7 wsiadając na przystanku Aéroport d'Orly, a następnie wysiadając na przystanku La Fraternelle przechodząc na stację Gare de Rungis la Fraternelle. Tam należy złapać pociąg RER linii C. Przystanek wysiadkowy to Saint-Michel – Notre-Dame. Z lotniska Beauvais-Tillé najlepiej udać się airbusem (OUIBUS) na lotnisko Paryż-Charles de Gaulle i stamtąd kontynuować podróż pociągiem RER.

Bezpośrednio z Polski do Paryża polecimy z Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, Gdańska oraz Wrocławia. Bezpośrednie loty do Paryża oferują linie Air France, LOT, Ryanair i Wizz Air. Koszt biletu w jedną stronę wynosi od 300 do 1000 zł.

Do Paryża można polecieć również z przesiadkami w Monachium, Londynie czy Mediolanie z innych polskich miast: Lublina, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Rzeszowa, Szczecina i Łodzi. Bilety w jedną stronę kosztują od 1200 zł do 3500 zł.

d34rbaf
Katedra Notre Dame de Paris
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

- od 1 kwietnia do 30 września: 10.00-18.30;
- od 1 października do 31 marca:10.00-17.30.

Ceny biletów

8 €-10 €

Orientacyjna odległość

1 600 km

d34rbaf
d34rbaf
d34rbaf
d34rbaf
d34rbaf