Trwa ładowanie...
d3kog1f

Katedra Notre Dame de Paris

Największe atrakcje
Katedra Notre Dame de Paris
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Katedra Notre Dame de Paris jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem Francji. Rocznie przybywa tu 12 milionów turystów z całego świata.

Katedra Notre Dame – historia

Swoją sławę zawdzięcza Victorowi Hugo i jego powieść „Dzwonnik z Notre Dame”, a także kilku ważnym w historii Francji wydarzeniom. W katedrze odbywały się uroczyste msze przed wyprawami krzyżowymi, a w 1804 roku koronowano tam Napoleona na Cesarza Francuzów. Katedra Notre Dame była również miejscem, w którym odbyła się msza pogrzebowa przywódcy Francji, Charlesa de Gaulle'a.

Budowę tej gotyckiej katedry rozpoczęto w XII wieku, a zakończono w XIV. Jej znakiem charakterystycznym są dwie masywne wieże. Między nimi widnieje koronkowa rozeta – symbol wieczności. Do katedry Notre Dame prowadzą trzy portale ozdobione scenami biblijnymi, a ponad nimi znajdują się posągi 28 królów.

W katedrze jest 29 kapliczek, liczne witraże i ozdobne, największe we Francji organy o 8000 piszczałkach. Ponadto, znajduje się tu jeden z najsławniejszych dzwonów Europy – Emmanuel, który według legendy ma posiadać serce stopione ze sreber i złota ofiarowanego przez Paryżanki.

Z wież Notre Dame rozpościera się piękny widok na Paryż, a szczególnie wyspę La Cite i Sekwanę.

W skarbcu katedry przechowywane są relikwie: Korona Cierniowa Jezusa, a także drzazga i gwóźdź z Krzyża Świętego. W krypcie archeologicznej katedry Notre Dame de Paris można zobaczyć pozostałości starożytnej Lutecji – miasta istniejącego w tym miejscu przed Paryżem.

Katedra Notre Dame – godziny otwarcia i cennik

Katedra Notre Dame de Paris dla zwiedzających otwarta jest w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 września) w godzinach 10.00-18.30, a w sezonie zimowym od 10.00 do 17.30. W katedrze dwa razy dziennie odbywają się msze.

Zwiedzanie katedry jest bezpłatne. Biletami objęte jest zwiedzanie skarbca, wież i krypty.

Ceny biletów wstępu:

  • normalny – 10 €,
  • ulgowy – 8 €,
  • darmowe wejście: osoby poniżej 18. roku życia, obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, bezrobotni zarejestrowani we Francji.

Katedra Notre Dame – lokalizacja i dojazd

Katedra Notre Dame znajduje się na wyspie La Cite, na Sekwanie, w samym centrum Paryża.

W pobliżu katedry znajdują się:

  • stacje metra: Hôtel de Ville (linia 1), Châtelet (linie 1, 7, 11 i 14), Saint-Michel (linia 4) i Cité (linia 4),
  • przystanki autobusowe (autobusy numer 21, 38, 47, 58, 70, 72, 74, 81 i 82),
  • stacje pociągów regionalnych RER Châtelet (linia B) i Saint-Michel (linia C).

Z lotniska Paryż-Charles de Gaulle do Katedry Notre Dame można dostać się bezpośrednio pociągiem RER linii B (wsiąść na Gare Aeroport CDG2 TGV i wysiąść na Saint-Michel – Notre-Dame). Z lotniska Paryż-Orly dojedziemy tramwajem T7 wsiadając na przystanku Aéroport d'Orly, a następnie wysiadając na przystanku La Fraternelle przechodząc na stację Gare de Rungis la Fraternelle. Tam należy złapać pociąg RER linii C. Przystanek wysiadkowy to Saint-Michel – Notre-Dame. Z lotniska Beauvais-Tillé najlepiej udać się airbusem (OUIBUS) na lotnisko Paryż-Charles de Gaulle i stamtąd kontynuować podróż pociągiem RER.

Bezpośrednio z Polski do Paryża polecimy z Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, Gdańska oraz Wrocławia. Bezpośrednie loty do Paryża oferują linie Air France, LOT, Ryanair i Wizz Air. Koszt biletu w jedną stronę wynosi od 300 do 1000 zł.

Do Paryża można polecieć również z przesiadkami w Monachium, Londynie czy Mediolanie z innych polskich miast: Lublina, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Rzeszowa, Szczecina i Łodzi. Bilety w jedną stronę kosztują od 1200 zł do 3500 zł.

Katedra Notre Dame de Paris
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

- od 1 kwietnia do 30 września: 10.00-18.30;
- od 1 października do 31 marca:10.00-17.30.

Ceny biletów

8 €-10 €

Orientacyjna odległość

1 600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kog1f
d3kog1f
d3kog1f