Trwa ładowanie...

Minął rok od pożaru w Notre Dame. Jak dziś wygląda katedra?

W połowie kwietnia 2019 r. wybuchł pożar w katedrze Notre Dame, jednej z najważniejszych budowli sakralnych na świecie. Starty były ogromne, a wiele firm, instytucji i prywatnych osób dołożyło się do kosztownej rekonstrukcji. Jak dziś wyglądają efekty prac?

Share
Minął rok od pożaru w Notre Dame. Jak dziś wygląda katedra?Źródło: Getty Images
dfi7jz1

15 kwietnia 2019 r., ok. godz. 19, świat obiegła informacja, że płonie Notre Dame. Ogień pojawił się najpierw na strychu, gdzie trwały prace renowacyjne, a następnie rozprzestrzenił się na pozostałą część dachu.

Getty Images
Źródło: Getty Images

W trakcie pożaru runęła iglica i zawalił się dach. Jednak kilkusetosobowej grupie strażaków udało się uchronić główną konstrukcję i dwie wieże. Walka z ogniem trwała ok. 8 godzin i zakończyła się o 3 rano.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Kiedy koniec remontu Notre Dame?

16 marca, w związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, wstrzymano prace remontowe. Dlatego już dziś wiadomo, że zaplanowane na czerwiec br. zakończenie demontażu uszkodzonego rusztowania nie zostanie zrealizowane. Nie podano też terminu wznowienia działań, mających przywrócić zabytkowi dawną świetność.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapewniał w 2019 r., że renowacja katedry potrwa maksymalnie pięć lat, jednak dziś nikt nie jest w stanie potwierdzić, czy tak się stanie. Francuzi chcą zakończyć pracę do 2024 r., czyli do momentu, kiedy w ich kraju będą się odbywać igrzyska olimpijskie.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Setki milionów euro na renowację katedry

Po pożarze Notre Dame zaczęto organizować zbiórki na rzecz odbudowy katedry. Wiele sław, właścicieli firm, a także instytucji postanowiło wesprzeć inicjatywę. Pieniądze zbierano też w innych krajach – m.in. w Polsce.
Darczyńcy z całego świata zadeklarowali przeznaczenie 850 mln euro na remont świątyni.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Jaki był powód pożaru? Sprawę badali francuscy śledczy, którzy orzekli, że nie został on wywołany celowo, ale zaczął się najpewniej od niedopałka papierosa lub zwarcia instalacji elektrycznej. Podczas aktualnego remontu stosuje się wyśrubowane środki bezpieczeństwa. Senat przyjął ustawę zakładającą, że podczas odbudowy nie zostaną użyte elementy, które zmieniłyby wygląd katedry sprzed pożaru.

Źródło: france24.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zakonnice przeciwko koronawirusowi. Rosjanki z Syberii i ich zaskakująca metoda

dfi7jz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfi7jz1
dfi7jz1