Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne
chmury

"Elektryczne" chmury. Niesamowite zdjęcia z balonu NASA

Czasem (ale niezwykle rzadko) na granicy atmosfery tworzą się niezwykłe niebieskie chmury. Zazwyczaj pojawiają się latem nad biegunami, na wysokości ok. 80 km od ziemi. Kamery jednego z balonów NASA zaobserwowały to unikatowe zjawisko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zjawisko niebieskich chmur można obserwować na wysokości ok. 80 km od ziemi
Zjawisko niebieskich chmur można obserwować na wysokości ok. 80 km od ziemi (Youtube.com)

Na szczycie naszej atmosfery znajduje się cienka grupa sezonowych, niebieskich chmur. Tworzące się na wysokości stu pięćdziesięciu kilometrów nad biegunami chmury znane są jako "nocne chmury" lub "polarne chmury mezosferyczne" - PMC.

Niedawno jeden z balonów NASA podczas swojej długoterminowej misji zaobserwował to niezwykłe zjawisko w mezosferze. Zdjęcia, które naukowcy dopiero zaczęli analizować, pomogą nam lepiej zrozumieć turbulencje w atmosferze, a także w oceanach, jeziorach i innych atmosferach planetarnych, a nawet mogą poprawić prognozy pogody.

Na wideo widać jak chmury układają się w specyficzne kształty, a ich struktura i kolor bardzo przypomina zjawisko zorzy polarnej. Widać także w jaki sposób poruszają się fale grawitacyjne, tworząc to niesamowite zjawisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Chmury jak tsunami. Nagranie z telefonu

Przymierzasz się do zakupu sprzętu elektronicznego? Sprawdź rabaty na stronie Komputronik promocje.

Podziel się opinią

Share
Slot