"Elektryczne" chmury. Niesamowite zdjęcia z balonu NASA
Czasem (ale niezwykle rzadko) na granicy atmosfery tworzą się niezwykłe niebieskie chmury. Zazwyczaj pojawiają się latem nad biegunami, na wysokości ok. 80 km od ziemi. Kamery jednego z balonów NASA zaobserwowały to unikatowe zjawisko.
Na szczycie naszej atmosfery znajduje się cienka grupa sezonowych, niebieskich chmur. Tworzące się na wysokości stu pięćdziesięciu kilometrów nad biegunami chmury znane są jako "nocne chmury" lub "polarne chmury mezosferyczne" - PMC.
Niedawno jeden z balonów NASA podczas swojej długoterminowej misji zaobserwował to niezwykłe zjawisko w mezosferze. Zdjęcia, które naukowcy dopiero zaczęli analizować, pomogą nam lepiej zrozumieć turbulencje w atmosferze, a także w oceanach, jeziorach i innych atmosferach planetarnych, a nawet mogą poprawić prognozy pogody.
Na wideo widać jak chmury układają się w specyficzne kształty, a ich struktura i kolor bardzo przypomina zjawisko zorzy polarnej. Widać także w jaki sposób poruszają się fale grawitacyjne, tworząc to niesamowite zjawisko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Chmury jak tsunami. Nagranie z telefonu
Przymierzasz się do zakupu sprzętu elektronicznego? Sprawdź rabaty na stronie Komputronik promocje.