Trwa ładowanie...
dtnlez2

Niezwykłe zjawisko u wybrzeży Australii. Chmury niczym skrzydła anioła

Dzięki NASA możemy cieszyć się wspaniałymi zdjęciami Ziemi z kosmosu. Tym razem amerykańska agencja opublikowała fotografię niezwykłej formacji chmur u wybrzeży Australii. Przypomina ona anielskie skrzydła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezwykła formacja chmur w pobliżu wybrzeża Australii uchwycona przez satelitę NASA
Niezwykła formacja chmur w pobliżu wybrzeża Australii uchwycona przez satelitę NASA (NASA Earth Observatory image by Joshua Stevens, using VIIRS data from LANCE/EOSDIS Rapid Response)
dtnlez2

Zjawisko miało miejsce 17 października, ale dopiero teraz zostało opublikowane przez NASA. Chmury uchwycił sensor radiometryczny Visible Infaging Imaging na satelicie Suomi NPP, należącej do Narodowej Administracja ds. Oceanów i Atmosfery.

Początkowo naukowcy sądzili, że chmury uformowały się z zimnego frontu. Miała na to wskazywać ciemnoniebieska linia na mapie pogody opublikowanej tego dnia przez australijskie Biuro Meteorologii (BOM). Jednak Paul Lainio z BOM poinformował, że "skrzydła anioła" powstały w inny sposób.

Za niezwykły wzór odpowiada zjawisko atmosferyczne nazywane "falami grawitacyjnymi". Chmury powstały przez unoszące się i opadające kolumny powietrza. Na podobnej zasadzie, jak fale, tworzone przez płynącą łódź. Najpierw woda unosi się do góry, potem grawitacja sprawia, że przyciągana jest w dół.

dtnlez2

- Efekt, jaki widzimy na zdjęciu, jest nietypowy. Aby powstał, potrzebny jest silny strumień antycyklonowego powietrza, który wytwarza fale grawitacyjne o odpowiedniej wielkości – mówi Lainio. – Fale grawitacyjne przywracają równowagę w atmosferze i zwykle pojawiają się na krótki czas – dodaje.

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

dtnlez2

Podziel się opinią

Share
dtnlez2
dtnlez2