EgzotykaEuropejskie cuda natury

Europejskie cuda natury

Europejskie cuda natury

Natura potrafi wyczarować niesamowite krajobrazy. Prezentowaliśmy już cuda natury w Polsce, teraz nadszedł czas na jedne z najpiękniejszych zakątków w Europie. Przedstawiamy najbardziej malownicze miejsca Starego Kontynentu, których piękno zawdzięczamy wyłącznie przyrodzie.

Natura potrafi wyczarować niesamowite krajobrazy. Prezentowaliśmy już cuda natury w Polsce, teraz nadszedł czas na jedne z najpiękniejszych zakątków w Europie. Przedstawiamy najbardziej malownicze miejsca Starego Kontynentu, których piękno zawdzięczamy wyłącznie przyrodzie.

Zobacz też: Polskie cuda natury

1 / 9

Luberon, Francja

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/26384010@N03/2478226311/

Większości z nas Francja kojarzy się z Alpami i Lazurowym Wybrzeżem. Tymczasem między tymi dwiema krainami, znajduje się pachnąca lawendą Prowansja, która kryje w sobie niesamowity górski krajobraz – Park Narodowy Luberon. Strome klify mają niesamowite kolory – od ciepłego pomarańczu po ognistą czerwień. W zachodniej części – Grand Luberon – przeważają za to białe, wapienne wzgórza o niezwykłych kształtach.

2 / 9

Algarve, Portugalia

Obraz
© Licencja Creative Commons by Travelling Pooh, flickr.com

Wyjątkowo malownicze widoki oferuje również południowa Portugalia. Wybrzeże Algarve jest pagórkowate, poprzecinane żyznymi dolinami, z czystymi, pięknymi plażami. Wody Oceanu Atlantyckiego wyrzeźbiły niesamowite formy w wapiennych klifach. Linia brzegowa obfituje w jaskinie i groty, co w połączeniu z pięknym odcieniem wody tworzy wyjątkowo magiczny krajobraz.

3 / 9

Dolomity, Włochy

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/gigi62/1365218963/

Cechą charakterystyczną Dolomitów jest to, że nie stanowią wyraźnego łańcucha górskiego. Składają się z grup skalnych – wapieni i dolomitów, oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi przełęczami. Malowniczo poszarpane turnie, strome ściany skalne i urwiska są wynikiem działania erozji.

4 / 9

Dalmacja, Chorwacja

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/basilb/1081700967/

Tam gdzie krystalicznie czyste wody Adriatyku obmywają podnóża górskich szczytów, znajduje się Dalmacja – najbardziej na południe wysunięta część chorwackiego wybrzeża. To najcieplejszy region kraju, tutaj jest też najwięcej dni słonecznych w roku. Przepiękną, naturalną ozdobę regionu stanowi roślinność śródziemnomorska – drzewa oliwne, magnolie, oleandry, rododendrony i palmy. W tej części Morza Adriatyckiego jest niezliczona ilość wysp, w większości małych, niezamieszkanych i dzikich.

5 / 9

Łabskie Piaskowce, Niemcy/Czechy

Obraz
© flickr.com/Jiri Sebek/ License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Na granicy Niemiec i Czech, wzdłuż rzeki Łaby, wyrasta jeden z najpiękniejszych europejskich krajobrazów. Woda wyrzeźbiła w piaskowcu głębokie wąwozy, których skalne ściany są na szczytach zaokrąglone na skutek erozji. Jedną z najciekawszych form skalnych na terenie Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravčicka (na zdjęciu) – naturalny most, łączący dwie skalne krawędzie i zawieszony na wysokości 16 metrów.

6 / 9

Akwitania, Francja

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/christian_bachellier/3859028564/

Największy w Europie obszar wydm ruchomych znajduje się na zachodzie Francji. Atlantyckie wybrzeże Akwitanii to kilometry piaszczystych plaż, poprzecinanych malowniczymi lagunami. Najwyższą ruchomą wydmą na tym obszarze jest Pyla. Ma ona aż 2,7 kilometra długości i położona jest u wejścia do zatoki Arcachon.
Z jej szczytu (110 metrów wysokości w najwyższym punkcie) rozciąga sie przepiękny widok na Atlantyk. Pyla porusza się około 4 metry rocznie, zasypując stopniowo porośnięty lasami ląd. Dla porównania rodzime wydmy w Słowińskim Parku Narodowym wędrują z prędkością 2-10 metrów/rok.

7 / 9

Tyrol, Austria

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/joaquim_cazorla/906518486/

Skaliste zbocza i jęzory lodowców. Doliny, w których kryją się wodospady z krystalicznie czystą wodą. Barwnie kwitnące alpejskie łąki. Taki krajobraz to wizytówka Tyrolu, obejmującego tereny zachodniej Austrii i północnych Włoch. Ta wysokogórska rzeźba ukształtowana została ostatecznie w wyniku intensywnej działalności lodowców, która trwa do dnia dzisiejszego. Najwyższy szczyt to leżący w Alpach Retyckich Ortler (3905 m n.p.m.). Piękne górskie tereny są domem dla niedźwiedzia brunatnego oraz świstaków, zamieszkujących podziemne nory.

8 / 9

Grenlandia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/nickrussill/146760299/

Niesamowity spektakl natury ma miejsce na największej wyspie na świecie. Grenlandia - terytorium zależne od Danii – na większości swojej powierzchni jest skuta lodem. Największe wrażenie robią olbrzymie bryły, które oderwały się od jej północnego brzegu i dryfują w okolicach bieguna północnego. Podobno wyspę nazwano Grenlandią, czyli Zielonym Lądem, żeby przyciągnąć tutaj ludzi. Do dziś jest ich tu jednak niewielu. Zamieszkują wąski pas wybrzeża, który jest wolny od lodu.

9 / 9

Lofoty, Norwegia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/remilongva/3820219059/

Lofoty to górzysty archipelag u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Od stałego lądu oddzielony cieśniną Vestfjorden. Widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Można tu podziwiać niewielkie porty pośród olbrzymich, poszarpanych szczytów, małe czerwone domki rybackie oraz kryształowo czyste morze.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)