Trwa ładowanie...

Europejskie Drzewo Roku. Zaskakująca decyzja organizatora

W konkursie na Europejskie Drzewo Roku Polskę reprezentuje dąb Dunin, a Rosję? Już żadne drzewo. W ostatnim dniu głosowania organizatorzy poinformowali o usunięciu tego kraju z listy.

Share
Dąb Dunin Dąb Dunin Źródło: treeoftheyear.org
d1t25nu

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku odbywa się już od 12 lat. I choć polskie drzewa na podium stawały już w nim kilkakrotnie, to w tym roku jest o nim wyjątkowo głośno. Wszystko za za sprawą instagramowego profilu Make Life Harder, którego autor nieustannie namawiał do oddawania głosów na polskiego kandydata - dąb Dunin.

Europejskie Drzewo Roku bez Rosji

W konkursie w tym roku brały udział drzewa z 16 państw. 28 lutego - w ostatnim dniu głosowania - organizatorzy poinformowali o wykluczeniu rosyjskiego kandydata z plebiscytu. Nie można już głosować na 200-letni dąb Turgienewa, który imię otrzymał po rosyjskim pisarzu.

To symboliczny gest, co zaznaczyli w komunikacie na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych.

d1t25nu

"Jesteśmy zbulwersowani agresją Federacji Rosyjskiej, która militarnie najechała sąsiednią Ukrainę. Dlatego włączamy się w działania mające na celu międzynarodową izolację Rosji. Ze skutkiem natychmiastowym wykluczamy Federację Rosyjską z udziału w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku" - poinformowali organizatorzy. - "Ten ruch nie jest skierowany przeciwko zwykłym rosyjskim obywatelom. Doceniamy aktywność osób z Federacji Rosyjskiej, które dążą do wolnego społeczeństwa obywatelskiego i ochrony przyrody. Nie możemy jednak stać bezczynnie i patrzeć na bezprecedensową agresję rosyjskich przywódców na sąsiedni kraj".

Europejskie Drzewo Roku - kiedy ogłoszenie wyników?

Poza Polską, na liście zostały drzewa z: Chorwacji, Szkocji, Hiszpanii, Słowacji, Portugalii, Włoch, Łotwy, Węgier, Francji, Holandii, Estonii, Czech, Bułgarii i Belgii. Do utajnienia wyników (23 lutego) polski Dunin był liderem, ale czy jest nim wciąż? Tego już nie wiadomo. Zwycięzców poznany 22 marca.

"Wykluczenie Rosji z konkursu to krok, który należy rozumieć w kontekście międzynarodowych wysiłków na rzecz izolacji Rosji w celu powstrzymania wojny" - podsumowują swój komunikat organizatorzy konkursu.

d1t25nu

"Dobra decyzja", "dziękujemy", "symboliczny gest" - komentują internauci. "Konkurs na drzewo roku odważniejszy niż FIFA" - dodał ktoś z ironią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wirtualna Polska posadziła las. Wielka akcja z fundacją Las na Zawsze

d1t25nu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1t25nu
d1t25nu