Trwa ładowanie...

Dąb Dunin walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022

Rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej dąb szypułkowy ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku 2022. Dunin - bo taką nosi nazwę - do utajnienia wyników głosowania był jego liderem.

Dąb Dunin Dąb Dunin Źródło: Wikimedia Commons, fot: Leszek Jańczuk
d2ywtwq
d2ywtwq

Dąb Dunin rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, niedaleko wsi Przybudki. Drzewo to jest pozostałością po Puszczy Ladzkiej oraz jednym z kilku pomnikowych dębów znajdujących się na tych terenach. Warto wspomnieć, że drzewo miało kiedyś bardziej strzelisty kształt, ale w wyniku uderzeń pioruna straciło kilka konarów i jego korona nieco się zmieniła. Wiek Dunina szacowany jest na ok. 400 lat. Dąb jest pomnikiem przyrody od 2001 roku.

Skąd wzięła się nazwa tego wyjątkowego drzewa? Imię Dunin nadał drzewu Janusz Korbel na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Co ciekawe, wcześniej ten dąb szypułkowy nazywano Strażnikiem Puszczy.

Dąb Dunin z szansą na zwycięstwo

W 2021 roku Dunin wygrał ogólnopolski konkurs Drzewo Roku i aktualnie reprezentuje Polskę w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Głosowanie trwa do końca miesiąca na stronie www.treeoftheyear.org/vote, ale od 22 lutego liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa jest tajna.

d2ywtwq

"Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku - w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary" - czytamy w opisie naszego reprezentanta.

Warto podkreślić, że do tej pory Dunin prowadził, m.in. dzięki wsparciu instagramowego profilu Make Life Harder, który nie raz namawiał do oddawania głosów na polski dąb. Wyniki konkursu mamy poznać 22 marca podczas oficjalnej ceremonii rozdania nagród.

To może być kolejny sukces polskiego drzewa

Co ciekawe, Polska trzykrotnie stawała na podium europejskiego konkursu. W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Cztery lata wcześniej platan z Kóz koło Bielska-Białej był drugi, a w kolejnym roku na trzecim miejscu uplasował się dąb Wybickiego w Będominie na Pomorzu.

d2ywtwq

Dąb Dunin ma 15 rywali. Są wśród nich m.in. jeden z najstarszych w Europie mamutowiec z Chorwacji, lipa z Czech, która podobno skrywa zakazane psalmy ukryte tu w XVII w., sosna z Estonii, która wykiełkowała w czasie, gdy szwedzki król Gustaw Adolf II założył uniwersytet w Tartu, a także lipa Tilia z Holandii będąca pierwszym drzewem w historii z kontem na Instagramie.

Źródło: PAP, Wikipedia, treeoftheyear.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2022. Czy to dobry moment na rezerwacje wycieczek?

d2ywtwq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ywtwq