Trwa ładowanie...

Ewakuacja plaży przy granicy z Rosją. Zabezpieczono 600-kilogramową minę

Silne sztormy odsłoniły na plaży w Piaskach minę okrętową z czasów II wojny światowej. Z uwagi na rozmiar pocisku i prawdopodobną siłę rażenia konieczna była ewakuacja turystów oraz zabezpieczenie miejsca detonacji na odcinku 2 km. Piaski to ostatnia polska miejscowość na Mierzei Wiślanej, 4 km dalej znajduje się granica z Rosją.

600-kilogramowa mina z czasów II wojny światowej została znaleziona w Piaskach na Mierzei Wiślanej600-kilogramowa mina z czasów II wojny światowej została znaleziona w Piaskach na Mierzei WiślanejŹródło: Policja.pl
d2buzoo
d2buzoo

Nowodworscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o odnalezieniu na plaży miny okrętowej. Policjanci z posterunku w Krynicy Morskiej zabezpieczyli miejsce oraz ewakuowali turystów z plaży na odległości ok. 2 km. "Ewakuacja była konieczna z uwagi na rozmiar pocisku i prawdopodobną siłę rażenia" - podkreśliła policja.

600-kilogramowa mina plaży w Piaskach

Jak się okazało, była to mina morska mająca wagę około 600 kg, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

"Na miejsce przyjechał patrol saperski z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, który detonował ładunek na plaży. Teren w ok. 2 km wraz z policjantami zabezpieczała również Straż Graniczna, OSP Krynica Morska oraz Urząd Morski" - poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Niewybuchy na plaży - co robić?

Policjanci często otrzymują zgłoszenia o odnalezionych na plaży niewybuchach, w szczególności po silnych sztormach na plażach, odsłaniane są niebezpieczne pozostałości z czasów wojny.

d2buzoo

Na terenie Mierzei Wiślanej możemy wyróżnić różne rodzaje niewybuchów, takie jak bomby lotnicze, granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie, pociski rakietowe - informuje policja. Zabezpieczenia, które powodowały, że pociski nie wybuchały, są znacznie skorodowane i tym bardziej wrażliwe na jakikolwiek ruch.

Jeśli znajdziemy niewybuch, pod żadnym pozorem nie wolno go dotykać, próbować przesuwać, ponieważ jakikolwiek ruch może spowodować wybuch. "Jest to realne zagrożenie dla życia. Odsuń się na bezpieczną odległość, a jeżeli znajdują się inne osoby w okolicy, poinformuj je o niebezpieczeństwie, aby również nie podchodziły do niewybuchu" - czytamy na stronie Policja.pl.

W przypadku takiego odkrycia należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i precyzyjnie określić miejsce odnalezienia.

d2buzoo

Źródło: Policja.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tysiące kul trawy Neptuna na plaży. Niezwykłe nagranie z Hiszpanii

d2buzoo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2buzoo