Francuska stolica wina. Jego miłośnicy zjeżdżają tu z całego świata
Francja kryje w sobie wiele niespodzianek i ciekawych akcentów. Niektórych przyciąga tu na pewno kuchnia i dobre wino. Jednego i drugiego nie brakuje na pewno w Burgundii. Miłośnicy wykwintnych trunków masowo odwiedzają Beaune, niewielkie miasto położone ok. 40 km od Dijon.
Beaune, stolica wina
Beaune to niewielkie miasto w departamencie Côte d'Or, a jednocześnie winiarska stolica Burgundii. Położone jest między Dijon i Lyonem. Wokół niego rozciągają się pola winorośli, a w wioskach, które otaczają miejscowość, produkuje się jedne z najlepszych win na świecie.
Miasto zyskało miano stolicy wina, ponieważ zatrzymuje się tutaj większość znawców tego trunku nie tylko z całej Burgundii, ale i z całego świata. Znajdziemy tu sklepy z winami z najwyższej półki, a także winnice z beczkami leżakującymi w piwnicach po kilkadziesiąt lat.
To miasto bardzo urokliwe, pełne niewielkich sklepów i wąskich uliczek. Otoczone jest historycznymi murami i fosą zachowanymi w bardzo dobrym stanie. Zarówno w mieście, jak i jego otoczeniu, znaleźć możemy pozostałości po epoce rzymskiej, jak i czasach średniowiecznych i renesansie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Aukcja charytatywna i szkoła winiarska
Beaune kojarzy się z winem z kilku powodów. Przede wszystkim słynie z corocznej charytatywnej aukcji wina, która odbywa się w Hospices de Beaune, dawnym przytułku, gdzie obecnie znajduje się muzeum.
Od 1859 roku, w każdą trzecią niedzielę listopada w formie aukcji sprzedawane są różnego rodzaju regionalne wina (co roku jest to kilkaset beczek o pojemności 228 l każda), a dochody (zwykle są to kwoty rzędu kilka mln euro) przekazywane są na pomoc ubogim.
W Beaune znajduje się słynna szkoła winiarska, która uczą przyszłych znawców tego szlachetnego trunku. Powstała w 1884 r. w czasie kryzysu winiarskiego, spowodowanego pojawieniem się chorób winorośli takich jak mączniak, czarna zgnilizna lub filoksera. Szkoła przetrwała trudne czasy i dziś jest jedną z najlepszych tego typu placówek dla przyszłych winiarzy na świecie.
Czytaj także: "Kozie miasto". Nieznane fakty o Lublinie
Najdroższe wino świata
W Burgundii znajdziemy najdroższe wino świata. Obecnie jest to Domaine de la Romanee-Conti Grand Cru z regionu Cote de Nuits. Jego śrdenia cena za butelkę to ponad 115 tys. zł. Drugie miejsce zajmuje Domaine Leroy Musigny Grand Cru, również pochodzące z Cote de Nuits. Cena za jego butelkę również przekracza 100 tys. zł.
Cote de Nuits to niewielki region niedaleko Dijon, gdzie wytwarza się sporo dobrych win ze szczepu Pinot Noir, który wraz z białymi winogronami chardonnay przeważa w Burgundii.
Źródła: wikipedia.org, o-winie.pl