Starożytna droga na dnie morza. W Chorwacji odkopano niezwykłe znalezisko
Ciekawe znalezisko odkryto w Chorwacji, w okolicy wyspy Korcula. Odkryto tam drogę sprzed 7 tys. lat, która ukryta była na dnie morza. Jest ona częścią neolitycznej osady Soline, która datowana jest na prawie 5 tysięcy lat p.n.e.
Niezwykłe znalezisko w Chorwacji
Liczącą około 7 tysięcy lat drogę znaleziono w Chorwacji, w okolicach wyspy Korcula w południowej Dalmacji. O znalezisku poinformował w mediach społecznościowych Uniwersytet w Zadarze.
Jak donosi PAP, droga została odkryta w trakcie badań zatopionego stanowiska neolitycznego Soline na wyspie Korcula, i była pokryta pokładami mułu, który dobrze zakamuflował znalezisko. Po odkryciu warstwy mułu, oczom badaczy ukazały się kamienne płyty o szerokości ok. 4 m, które przedstawiały antyczną drogę, łączącą niegdyś prehistoryczną osadę kultury Hvar z wybrzeżem wyspy Korcula.
Osada na dnie morza
Sama osada, która obecnie znajduje się na dnie Adriatyku, ma kształt siedmiokąta i otacza ją kamienny mur. Miejscowość znajduje się około 70 m od brzegu wyspy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedziemy na wakacje. Słoneczna Kreta
Osada na dnie morza badana jest przez archeologów już od jakiegoś czasu. Do tej pory na miejscu znaleziono już ceramikę, noże krzemienne i kościane narzędzia. Podwodne miasto zbadano także pod kątem chemicznym, i na podstawie znalezionego tam drewna, datowano ją na około 4900 lat p.n.e.
Podwodna metropolia?
Jak się okazuje, neolityczna miejscowość Soline nie jest wcale jedyną podwodną osadą w Chorwacji. Jak donosi PAP, archeolodzy prowadzą również badania na zachodnim krańcu wyspy Korcula, w okolicach miejscowości Vela Luka. Tam także znaleziono pozostałości po osadzie, podobnej do Soline. Odkryto ją na głębokości 4-5 m pod wodą. Znaleziono tam neolityczne artefakty - krzemienne ostrza, topory, a także fragmenty kamieni młyńskich.
Prace badawcze nadal trwają. Czy wkrótce możemy spodziewać się nowych odkryć, zakopanych pod wodami Chorwacji? Biorąc pod uwagę tempo prac archeologicznych, z pewnością jeszcze niejedno znalezisko ujrzy wkrótce światło dzienne.
źródło: PAP
Czytaj także: Kadyks, portowe miasto szaleńców