Trwa ładowanie...
d2ovk1w
francja
18-04-2008 12:00

Francuzi rekordzistami Europy w długości urlopu

Francuzi biorą najwięcej dni urlopu w roku w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Europy Zachodniej - wynika z badań instytutu Harris Interactive, o których informują w czwartek francuskie media.

d2ovk1w
d2ovk1w
(fot. AFP)
Źródło: (fot. AFP)

_ Francuzi biorą najwięcej dni urlopu w roku w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Europy Zachodniej - wynika z badań instytutu Harris Interactive, o których informują w czwartek francuskie media. _

Z 37 dniami urlopu rocznie, nie licząc weekendów i dni świątecznych, Francuzi dystansują następnych w kolejności Włochów - 33 dni i Hiszpanów - 31 dni. Spośród badanych krajów Europy Zachodniej najmniej urlopu mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii - 26 dni i Niemcy - 27 dni. Ale np. Amerykanom przysługuje jeszcze mniej dni wolnych od pracy - średnio 14.

Jak podkreśla dziennik \"Le Figaro\", według tych prowadzonych corocznie badań Francuzi już po raz ósmy z rzędu są rekordzistami europejskimi w tej dziedzinie.

\"Francję wyróżnia spośród innych krajów tzw. RTT, czyli dzień ustawowego odpoczynku dla tych, którzy pracują więcej niż 35 godzin w tygodniu. Nie jest to właściwie urlop, ale dzień odpoczynku, przeznaczany zwykle na zakupy, sprawy w urzędach czy na to, by zabrać dzieci na mecz piłki nożnej\" - komentuje badania socjolog Jean Viard. Dodatkowo wielu Francuzów zwykło \"przerzucać most\", tzn. brać dodatkowe dni wolne od pracy między świętami.

d2ovk1w

Według tychże badań około 80 procent Francuzów deklaruje, że wykorzystuje w całości przysługujący im urlop. Dla porównania - blisko połowa pytanych Włochów i Holendrów twierdzi, że część należnego im odpoczynku spędza w pracy.

Ankietę internetową instytutu Harris Interactive przeprowadzono wśród 5,3 tys. mieszkańców Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Szymon Łucyk

(PAP)

szl/ mc/

d2ovk1w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ovk1w