Trwa ładowanie...

Gdynia: schron do kupienia. Wystarczy symboliczna złotówka

Marzył wam się kiedykolwiek własny schron? Jeśli tak, to jest okazja, aby spełnić swoje marzenie. Obiekt znajduje się w Gdyni Oksywiu i jest na sprzedaż za symboliczną złotówkę. Jedyny haczyk jest taki, że schron objęty jest ochroną konserwatorską.

Share
Gdynia: schron do kupienia. Wystarczy symboliczna złotówkaŹródło: Youtube.com - PiernikPieczony Eksploracja
d1t6smf

Obiekt pamięta jeszcze czasy II wojny światowej. Składa się z 8 pomieszczeń o łącznej powierzchni 500 m kw i zajmuje 3 piętra. Schron T-750 znajduje się na terenie działki, należącej do firmy Atal, która zajmuje się budowaniem kamienic na ul. Bosmańskiej. Jak podaje portal "Trójmiasto.pl", firma chętnie pozbędzie się schronu za symboliczną złotówkę.

Budowla jest objęta ochroną konserwatorską, która zapewnia jej swoistą nietykalność. Schron nie tylko nie może zostać zburzony, ale i wszelkie jego modyfikacje mogą być przeprowadzone w ograniczonym zakresie. Jakakolwiek ingerencja w budynek powinna być skonsultowana z konserwatorem zabytków.

- Prowadzimy działania, by działka pod bunkrem została wydzielona z terenu naszej inwestycji. Zależy nam, by potencjał historycznego obiektu był w pełni wykorzystany. W tym celu jesteśmy w kontakcie z władzami samorządowymi i organizacjami społecznymi, które interesują się militariami oraz historią. Jesteśmy gotowi przekazać schron, ważne jest to, żeby obiekt w przyszłości był właściwie zagospodarowany i utrzymany – mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Łukasz Borkowski z firmy Atal.

d1t6smf

Klub bokserski, schronisko albo muzeum

W akcję związaną z poszukiwaniem odpowiedniego nabywcy zaangażował się także Jarosław Kłodziński, radny Gdyni, który zajmuje się fortyfikacjami w ramach działalności Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Są już pierwsi chętni na kupno schronu. Pomysłów na jego wykorzystanie też jest wiele. Mówi się m.in. o klubie bokserskim, schronisku młodzieżowym czy oddziale młodzieżowym. Ostateczną decyzję o tym, komu zostanie sprzedany, podejmie konserwator.

Źródło: "Trójmiasto.pl"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zagadkowy obiekt pod Poznaniem. Czy to dawny schron prezydenta?

d1t6smf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t6smf
d1t6smf