Trwa ładowanie...

Gdynia. Zdetonowano minę w Zatoce Gdańskiej

Saperzy Marynarki Wojennej podjęli minę morską z czasów II wojny światowej, która leżała przy wejściu do gdyńskiego portu. Udało się ją odholować w głąb Zatoki Gdańskiej i zdetonować.

Plaża w Gdyni (zdjęcie poglądowe)Plaża w Gdyni (zdjęcie poglądowe)Źródło: Getty Images, Piotr Zakrzewski , EyeEm
d3k5llp
d3k5llp

We wtorek, 16 czerwca od rana plaże w całym Trójmieście były zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Służby mundurowe pilnowały ograniczeń wprowadzonych na dzień detonacji. Obowiązywał zakaz spacerów po plażach i kąpieli w morzu. Mieszkańcy centrum Gdyni mieli zakaz podchodzenia do okien.

Detonacja miny w Gdyni

Prace przy minie trwały od rana. Do detonacji doszło ok. południa. Jak podaje portal Trojmiasto.pl, wybuch był zaskakująco cichy, ale spowodował wstrząsy w Śródmieściu miasta. Fala uderzeniowa dotarła aż do brzegu.

Lokalny portal internetowy udostępnił wideo z momentu detonacji, która miała miejsce ponad 3 km od brzegu. "Była zadziwiająco cicha, ale wstrząs spowodowany wybuchem było czuć w kilku dzielnicach Gdyni - nawet w oddalonych od linii brzegowej Leszczynkach" - czytamy na portalu.

Co to za mina?

Minę odkryto w marcu tego roku podczas pomiarów hydrograficznych przy południowym wejściu do gdyńskiego portu. Mierzy ona 180 cm długości i 66 cm szerokości, waży 987 kg. Siłę rażenia miny określa się na ok. 1000 TNT. Z tego powodu strefa bezpieczeństwa została wyznaczona na odcinku od Rewy po Westerplatte.

d3k5llp

Źródło: Trojmiasto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tajemnice gdyńskich torpedowni. Hitler testował tu swoją tajną broń

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj