Trwa ładowanie...

Gmina Ujazd. Groźne zjawisko na niebie

W gminie Ujazd, w województwie opolskim, mieszkaniec wsi zaobserwował na niebie zjawisko zwane lejem kondensacyjnym. Kiedy taki stożek dotknie ziemi, staje się niebezpieczną trąbą powietrzną.

W Gminie Ujazd powstał lej kondensacyjny, który mógł przeobrazić się w tornado (zdjęcie ilustracyjne)  W Gminie Ujazd powstał lej kondensacyjny, który mógł przeobrazić się w tornado (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Adobe Stock
d2fypr3
d2fypr3

Jednym ze świadków powstającego tornada był mieszkaniec wsi Stary Ujazd, który uwiecznił smartfonem tworzący się z chmury lej, momentami niebezpiecznie obniżający się w kierunku ziemi. Lej kondensacyjny tworzy się w skutek różnicy ciśnień znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz wiru. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ kiedy już sięgnie ziemi, tworzy się trąba powietrzna. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do takiego momentu, a wir zniknął po dwóch minutach.

Tragedia sprzed lat - tornado zniszczyło kilka wsi

Mieszkańcy tego regionu pamiętają wydarzenia sprzed 13 lat, kiedy to przez gminę Ujazd przeszła trąba powietrzna. Zniszczyła ona wówczas ok. 170 domów, budynki szkół, przedszkola, drogi, słupy energetyczne, a także powaliła miejscowe lasy. Tragedia dotknęła wiele rodzin z Sieroniowic, Balcerzowic i Błotnicy Strzeleckiej.

"Polska aleja tornad"

Według meteorologów, w tej części opolszczyzny, takie zjawiska są w pełni naturalne, a wynikają z obniżonego terenu między Karpatami i Sudetami (tzw. Brama Morawska). Charakterystyczne ukształtowanie terenu sprawia, że masy powietrza poruszają się tu w sposób przyczyniający się do powstawania lejów.

d2fypr3

Niebezpieczne chmury burzowe, które formują się w rejonie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego, przemieszczają się w stronę centralnej Polski. Co ciekawe, miejsce pomiędzy województwem śląskim a opolskim nazywane jest "polską aleją tornad."

Radar przewidujący tornada

IMGW zapowiedziało budowę radaru meteorologicznego, aby można było prognozować podobne zjawiska. Radar miałby stanąć na Górze św. Anny. Są już plany i przeprowadzona dokumentacja, więc pozostało czekać na realizację projektu.

Źródło: Nasze Miasto / NTO

Arłukowicz o wstrząsającym reportażu WP. "Muszą ponieść odpowiedzialność"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fypr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fypr3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj