Trwa ładowanie...
d1aw96b

Gotycka katedra Saint Andre w Bordeaux

Największe atrakcje
Gotycka katedra Saint Andre w Bordeaux
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Gotycka katedra Saint Andre to główna i największa świątynia w Bordeaux z pięknymi organami. Ze szczytu wieży rozciąga się imponujący widok na całe miasto.

Gotycka katedra Saint Andre - historia

Budowę gotycko-romańskiej katedry Świętego Andrzeja na placu Pey-Berland ukończono ze schyłkiem XI wieku. Obiekt usytuowany jest nieopodal trzynastowiecznej Bramy Królewskiej, w południowym zakątku Starówki w Bordeaux, a jego twórcy wzorowali się na katedrze Notre Dame w Paryżu. Front katedry Saint Andre od strony północnej jest bogato zdobiony – znajduje się tam m.in.:

  • Porte Royale, z niezwykle dekoracyjnymi rzeźbami ze scenami Zmartwychwstania, Sądu Ostatecznego oraz postaciami pięciu Apostołów z XIII wieku.
  • Szereg płaskorzeźb, przedstawiających Ostatnią Wieczerzę.

Gotycka katedra Saint Andre – kiedyś i dziś

Katedra Saint Andre to znany w Europie przystanek dla pielgrzymów, znajdujący się w drodze do Santiago de Compostella. W 1137 roku odbyły się tutaj uroczystości zaślubin Ludwika VII (zanim jeszcze objął panowanie nad Francją) oraz Eleonory Akwitańskiej. Obiekt wielokrotnie przebudowywano, nie stracił jednak nic ze swojego niepowtarzalnego wyglądu.

Na dokładne obejrzenie katedry Saint Andre z zewnątrz i w środku warto zarezerwować sobie co najmniej dwie godziny. Zdjęcia lepiej robić w ciągu dnia, gdyż świątynia nie podświetla się po zmroku. Wstęp na teren Katedry Świętego Andrzeja jest bezpłatny (brak tu niestety przewodnika), płatne jest jedynie wejście na dzwonnicę. Katedra jest otwarta dla zwiedzających od 10:00 do 12:00 i od 13:00 do 18:00.

Gotycka katedra Saint Andre w Bordeaux
Czas lotu / jazdy samochodem

uzależniony od czasu przesiadki / 20 godzin

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,18 zł)

Godziny otwarcia

od 10:00 do 12:00 i od 13:00 do 18:00

Orientacyjna odległość

1783 km samolotem, 2171 km samochodem, 2262 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aw96b
d1aw96b
d1aw96b