Trwa ładowanie...
d4hbdfd

Grobowiec egipskiego wojownika sprzed 4000 lat odkryto w Luksorze

Zespół hiszpańskich archeologów prowadzący wykopaliska na terenie nekropolii w egipskim Luksorze odkrył dobrze zachowaną komorę grobową egipskiego wojownika sprzed 4000 lat - donosi serwis internetowy National Geographic News.

d4hbdfd
d4hbdfd

_ Zespół hiszpańskich archeologów prowadzący wykopaliska na terenie nekropolii w egipskim Luksorze odkrył dobrze zachowaną komorę grobową egipskiego wojownika sprzed 4000 lat - donosi serwis internetowy National Geographic News. _

Odkrycia dokonano na stanowisku Dra Abul Naga, na terenie dziedzińca grobowca należącego do jednego z wysokich rangą urzędników królowej Hatszepsut z XVIII dynastii, panującej w Egipcie w ok. 1479-1458 r. p.n.e.

Wiele grobowców w nekropolii Dra Abul Naga, lepiej znanej głównie z wykorzystania w okresie Nowego Państwa (ok. 1570-1085 r. p.n.e.), zostało wybudowanych na grobach pochodzących jeszcze z czasów Średniego Państwa (ok. 2052-1570 r. p.n.e.).

Archeolodzy z Hiszpanii, pracujący pod kierunkiem Jose Galana, odkryli wydrążoną w kamiennym podłożu niszę pełniącą rolę komory grobowej, a w niej zamkniętą drewnianą trumnę, zawierającą dobrze zachowaną mumię.

Na podstawie inskrypcji na trumnie oraz naczyń odnalezionych obok niej eksperci ustalili, że pochówek wojownika miał miejsce w czasach panowania XI dynastii, tj. w latach 2125-1985 p.n.e. Żołnierze odgrywali wówczas w egipskim społeczeństwie ważną rolę, kiedy starożytny Egipt został ponownie zjednoczony po wielu latach wojen domowych.

d4hbdfd

Obok trumny znajdowało się pięć trzcinowych strzał, z których trzy zachowały swoje pierzaste lotki.

Wewnątrz trumny obok mumii znajdowały się dwa łuki oraz trzy laski, które mogły być używane do oznaczenia wysokiej wojskowej rangi pochowanej osoby.

Zdaniem Zahi Hawassa, szefa Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, obecność w grobie strzał i łuków świadczy o tym, że pochowany w nim człowiek mógł być wojownikiem, najemnym żołnierzem w służbie faraona, jakich wielu było w tym czasie w królewskiej armii.

Na drewnianej trumnie widnieje imię Iker, co w języku starożytnego Egiptu oznacza Wspaniały, a malowidła na niej przedstawiają Ikera składającego ofiary Hathor - egipskiej bogini nieba, a w Tebach bogini zmarłych.

Zdaniem archeologów, odkrycie grobu i mumii sprzed 4000 lat w nienaruszonym stanie zdarza się już w Egipcie niezmiernie rzadko.

Hiszpańscy naukowcy planują prześwietlić odkrytą mumię i poddać ją dalszym badaniom po wyjęciu jej z sarkofagu.

(PAP)

jot/ yy/

d4hbdfd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hbdfd