Trwa ładowanie...

Halloween. Alkohol na grobach i palenie pieniędzy - ciekawostki z różnych zakątków świata

Halloween to święto znane na całym świecie. Tego dnia można przebrać się za najstraszniejszą postać i bez skrępowania zapukać do drzwi sąsiada. Poznaj halloweenowe ciekawostki z różnych miejsc świata.

Święto zmarłych obchodzone jest na różne sposoby w zależności od kultury danego kraju Święto zmarłych obchodzone jest na różne sposoby w zależności od kultury danego kraju Źródło: Adobe Stock, fot: Oleg Znamenskiy zov666@gmail.com
d1qt1zi
d1qt1zi

Ponad 2000 lat temu, 31 października był dniem kiedy na ziemiach celtyckich świętowano zakończenie lata i nadejście zimy - okresu głodu i chłodu, który trzeba było przetrwać przez najbliższe miesiące. Tego dnia również zacierała się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Oznaczało to, że na Ziemi mogły pojawić się zarówno dobre jak i złe duchy.

Kiedy jest Halloween?

Legenda głosi, że bóg śmierci Samhain wysyłał na Ziemię złe dusze, aby pokutowały za swoje grzechy. 31 października ludzie palili więc ogniska, przebierali się za strachy i wkładali upiorne maski, aby nie zostali uznani za żywych.

Tradycja przebierania się jest żywa do dziś, a szczególnie celebrowana jest w krajach zachodnich - najbardziej w USA, gdzie na przebrania i maski wydaje się ok. 2,7 mld dolarów w sezonie.

d1qt1zi

Co oznacza "Halloween"?

W średniowieczu odchodzono Dzień Wszystkich Świętych, który nazywano All Hallows’ Mass, czyli Msza za Wszystkich Świętych, a na dzień poprzedzający mszę mówiono All Hallows’ Eve, czyli Wigilia Wszystkich Świętych. Później powstał skrót od tej nazwy - Halloween.

Skąd się wziął "Cukierek, albo psikus"?

W dawnych czasach podczas dnia zadusznego ubodzy ludzie odwiedzali domy zamożnych sąsiadów, prosząc o dary w postaci jedzenia, a w zamian obiecywali modlić się za ich dusze. Zwyczaj ten nazywany był "soulingiem". Z czasem zaczął on być praktykowany przez dzieci, które chodziły od domu do domu licząc na słodki poczęstunek. Dla zabawy "grozili" psikusem za niespełnienie prośby.

Ta tradycja jest aktualna po dziś dzień i każdy mały przebieraniec doskonale zna zdanie "Cukierek, albo psikus".

Meksykanie przynoszą na groby alkohol i jedzenie

Dla Meksykanów Dzień Zaduszny jest radosnym świętem. Wierzą, że dusze zstępują na Ziemię, aby łączyć się ze swoimi rodzinami. Meksykanie zaczynają celebrację 31 października - wtedy otwierają się bramy nieba. 1 listopada dusze zmarłych dzieci odwiedzają swoich rodziców, a 2 listopada dusze dorosłych schodzą na Ziemię spotkać się z bliskimi. Na tę okazję ludzie przystrajają domy i ulice, przebierają się barwne stroje i malują twarze. Na groby przynoszą alkohol oraz jedzenie - głównie słodycze i tradycyjne, specjalnie wypiekane na tę okazję pieczywo zwane pan de muerto.

d1qt1zi

Na ulicach budowane są bogato zdobione ołtarze ze szkieletami, a rozmaite grupy teatralne wystawiają rodzime sztuki ludowe. Wśród pań nie może zabraknąć oczywiście makijażu w stylu la Catriny - kościstej damy Meksyku. Trupia stylistyka makijażu podbiła serca kobiet na całym świecie i stała się dochodowym produktem marketingowym.

La Catrina makijaż, makijaż w stylu meksykańskim, popularny makijaż na halloween Adobe Stock
Makijaż w stylu la Catriny. Popularny na całym świecie styl malowanie się w dniu HalloweenŹródło: Adobe Stock, fot: ©Jurii - stock.adobe.com

Na Madagaskarze odgrzebuje się umarłych

Maglasze mają dwa obrzędy pogrzebowe. Pierwszy to chowanie człowieka do grobu - jako możliwość przejścia zmarłego do zaświatów. Drugim obrzędem jest odkopywanie członka rodziny, aby powtórnie mógł połączyć się z przodkami pełniącymi rolę jego opiekunów. Celebracja tego wydarzenia trwa 3 dni i nosi nazwę Famadihana. W tym czasie zbiera się cały ród, owija zmarłego nowym całunem, wkłada ciało na nosze i tańczy z nimi wokół grobu okrążając go 7 razy. Po tej rytualnej czynności ciało zmarłego składane jest do nowego miejsca pochówku.

W Hongkongu pali się pieniądze

Mieszkańcy Hongkongu obchodzą Yue Lan - święto głodnych duchów. Wierzy się, że na 24 godziny dusze zmarłych osób zstępują na Ziemię i krążą wśród żywych. Na mieście organizowane są kolorowe pochody w charakterystycznym upiornym stylu, a w celu sprowadzenia dostatku i bogactwa pali się pieniądze i owoce.

Barbarzyńskie eksperymenty na więźniach KL Buchenwald. Niektórych preparatów używa się do dzisiaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qt1zi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qt1zi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj