Trwa ładowanie...
dzez6oq

Historyczne wydarzenie na Hawajach. Pierwszy raz spadł tam śnieg

W pisanej historii Hawajów nie ma ani jednej wzmianki o opadach śniegu nad wyspami. Jednak anomalie pogodowe szalejące nad Pacyfikiem postanowiły spłatać mieszkańcom oraz turystom figla i wiecznie gorący archipelag został częściowo pokryty białym puchem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Hawajach po raz pierwszy spadł śnieg
Na Hawajach po raz pierwszy spadł śnieg (Youtube.com)
dzez6oq

Nad środkowym i północnym Pacyfikiem spotkały się aż cztery układy niskiego ciśnienia, które wspólnymi siłami sprowadziły nad Hawaje z dalekiej północy nadzwyczaj zimne powietrze.

Szczególnie niebezpieczne warunki panowały na szczycie wulkanu Mauna Kea. Odnotowano tam najsilniejsze podmuchy wiatru w historii. Osiągały prędkość nawet do 305 km/h. Tak mocno wieje zwykle podczas tropikalnego huraganu najwyższej, piątej kategorii.

Nie tylko nadzwyczaj silny wiatr zaskoczył meteorologów. Po nagłym spadku temperatury do ok. 0 st. C zaczął prószyć śnieg. Chociaż szczyty wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa są jednymi miejscami na Hawajach, gdzie zimą można spotkać śnieg, to jednak tym razem izoterma zera stopni obniżyła się tam tak bardzo, że w Parku Narodowym Wulkanów Hawaiʻi zrobiło się biało.

dzez6oq

W żadnym ze źródeł opisujących historię Hawajów nie ma wzmianki o opadach śniegu. Może być to anomalia, która wydarzy się tylko raz i nigdy więcej nie powtórzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Huragan zmiótł wyspę. Hawaje biedniejsze o jedno miejsce

dzez6oq

Podziel się opinią

Share

dzez6oq

dzez6oq