ycipk-4a6rz6

Historyczne wydarzenie na Hawajach. Pierwszy raz spadł tam śnieg

W pisanej historii Hawajów nie ma ani jednej wzmianki o opadach śniegu nad wyspami. Jednak anomalie pogodowe szalejące nad Pacyfikiem postanowiły spłatać mieszkańcom oraz turystom figla i wiecznie gorący archipelag został częściowo pokryty białym puchem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Hawajach po raz pierwszy spadł śnieg
Na Hawajach po raz pierwszy spadł śnieg (Youtube.com)
ycipk-4a6rz6

Nad środkowym i północnym Pacyfikiem spotkały się aż cztery układy niskiego ciśnienia, które wspólnymi siłami sprowadziły nad Hawaje z dalekiej północy nadzwyczaj zimne powietrze.

Szczególnie niebezpieczne warunki panowały na szczycie wulkanu Mauna Kea. Odnotowano tam najsilniejsze podmuchy wiatru w historii. Osiągały prędkość nawet do 305 km/h. Tak mocno wieje zwykle podczas tropikalnego huraganu najwyższej, piątej kategorii.

ycipk-4a6rz6

Nie tylko nadzwyczaj silny wiatr zaskoczył meteorologów. Po nagłym spadku temperatury do ok. 0 st. C zaczął prószyć śnieg. Chociaż szczyty wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa są jednymi miejscami na Hawajach, gdzie zimą można spotkać śnieg, to jednak tym razem izoterma zera stopni obniżyła się tam tak bardzo, że w Parku Narodowym Wulkanów Hawaiʻi zrobiło się biało.

ycipk-4a6rz6

W żadnym ze źródeł opisujących historię Hawajów nie ma wzmianki o opadach śniegu. Może być to anomalia, która wydarzy się tylko raz i nigdy więcej nie powtórzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Huragan zmiótł wyspę. Hawaje biedniejsze o jedno miejsce

ycipk-4a6rz6
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4a6rz6

ycipk-4a6rz6
ycipk-4a6rz6