Trwa ładowanie...
d2u0xk3
18-01-2007 12:00

Hongkong. Waluta. Język. Przepisy wjazdowe. Informacje praktyczne

Na tym niewielkim terytorium możemy podziwiać zarówno rozwiązania urbanistyczne charakterystyczne dla megalopolis trzeciego tysiąclecia, jak i przypominające przeszłość scenerie średniowiecznych Chin.

d2u0xk3
d2u0xk3

_ Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (ang. HK SAR) Waluta: dolar Hongkongu (HKD), HKD = 100 centów; 1 USD = 7,79 HKD *(kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: chiński (dialekt kantoński), angielski* _

_ Od 1842 r. do 1 lipca 1997 r. kolonia brytyjska. Pod zwierzch­nict­wo Chin Hongkong przeszedł jako Specjalny Region Administracyjny funkcjonujący na zasadach „jedno państwo – dwa systemy”. W prak­tyce oznacza to, że Hongkong ma własną ustawę zasad­niczą (Basic Law), własną flagę i szeroki zakres autonomii – własny system polityczny, gospodarczy, monetarny, edukacyjny, własne sądownictwo – z wyjątkiem polityki zagra­nicz­nej i obrony, za które odpowiada centralny rząd w Pekinie. _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hong­kongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nie­le­galne podjęcie pracy zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD) oraz udających się do Hongkongu na pobyt stały.
Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo­-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich przy wjeździe do ChRL wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Na wizę czeka się ok. 2 dni roboczych. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Osoby przybywające do Hong­kongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia grani­cy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office. Możliwe jest uzyskanie „od ręki” na przejściu granicznym 5-dniowej wizy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Shenzhen, położonej na granicy z Hongkongiem. Wizę można także uzyskać na lotnisku w kantorze China Travel Services
(Hong Kong), stoisko nr A05 w hali przylotów, codziennie od 8.45 do 22.00, tel. (852) 22612062. W zasadzie nie wymaga się okazywania środków finansowych na granicy. Wymóg ten może jednak być zastosowany w przypadkach szcze­gólnych, np. przy kolejnym przekraczaniu granicy przez osoby, które poprzednio okazały się niewypłacalne. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 120 HKD.

d2u0xk3

PRZEPISY CELNE
. Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amu­nicja, kość słoniowa, lekarstwa, mięso, a także zwierząt i roślin.

PRZEPISY PRAWNE
Posiadanie nawet minimalnej ilości narko­tyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą doży­wotniego więzienia. Aktualną informację celną można uzyskać na internetowej stronie Departamentu Ceł i Akcyzy: www.info.gov.hk/ customs.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

UBEZPIECZENIE
Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, warto się ubezpieczyć, gdyż leczenie jest w Hongkongu drogie. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, któ­re mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, zwłaszcza tych, które ukończyły 80 lat.

d2u0xk3

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Nie wymaga się szczepień ochronnych. Sporadycznie mogą wystąpić zatrucia pokarmowe związane ze spożywaniem produktów morskiego pochodzenia, a także przypadki dengi – choroby krwi (podobnej do gorączki ebola) wywołanej ukąszeniem komara. Ponieważ w tym rejonie Azji zwiększyło się zagrożenie ptasią grypą, wprowadzono suro­wą kontrolę żywności oraz stanu zdrowia osób przybywających z zagranicy, co jak dotąd skutecznie zapobiega wybuchowi epi­demii tej choroby na obszarze Hongkongu (przypadki zachoro­wań na ptasią grypę tu nie wystąpiły). Można się jednak zaszcze­pić, zgodnie z zaleceniami lekarza naczelnego MSZ, przeciw tzw. grypie sezonowej. Wzrosła też troska o czystość: zaśmiecanie zagrożone jest bardzo wysokimi karami. W wielu miejscach publicz­nych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obo­wiązuje zakaz palenia papierosów, którego złamanie grozi wyso­kimi grzywnami, a nawet aresztem. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na dobrym pozio­mie. Cena standardowej wizyty
lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzy­stanie z wyposażenia szpitalnego). Szpitale i lekarze nie akceptują kart kredytowych, wymagają opłaty gotówką. W związku z częstymi alertami SARS może się zdarzyć, że do Hongkongu nie zostaną wpuszczone osoby z podwyższoną temperaturą, którą w punktach granicznych mierzą specjalne czujniki.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani mię­dzyna­rodowe nie są honorowane.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością jest niewielkie i ogranicza się głównie do kradzieży kieszonkowych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hong­kongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourist Association: www.hkta.org.

d2u0xk3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0xk3