Huacachina - najsłynniejsza oaza Ameryki
Peru to jeden z wymarzonych kierunków wielu podróżników. Kto nie chciałby zobaczyć na własne oczy spektakularnych i tajemniczych ruin miasta Machu Picchu, dawnej inkaskiej stolicy Cuzco, pustynnego płaskowyżu z figurami z Nazca czy słynnego jeziora Titicaca. Do listy atrakcji koniecznie trzeba dodać także wyjątkowe Huacachina - oazę na pustyni Atacama. Jednak, aby ją poznać trzeba się pospieszyć. Dowiedzcie się dlaczego.
Peru to jeden z wymarzonych kierunków wielu podróżników. Kto nie chciałby zobaczyć na własne oczy spektakularnych i tajemniczych ruin miasta Machu Picchu, dawnej inkaskiej stolicy Cuzco, pustynnego płaskowyżu z figurami w Nazca czy słynnego jeziora Titicaca. Do listy atrakcji koniecznie trzeba dodać także wyjątkowe Huacachina - oazę na pustyni Atacama. Jednak, aby ją poznać trzeba się pospieszyć. Dowiedzcie się dlaczego.
udm/if
Pustynia Atacama, Peru
Wydawać by się mogło, że pustynia to tak naprawdę nic ciekawego - tylko wydmy i piasek po horyzont. A jednak, wbrew powszechnej opinii, na takim terenie także można znaleźć prawdziwe perełki. Takim miejscem jest właśnie Huacachina. To niewielka oaza położona w regionie Ica, pomiędzy stolicą kraju - Limą a płaskowyżem Nazca. Niezwykle malowniczo usytuowana wśród ogromnych pustynnych wydm często nazywana jest _ oazą Ameryki _.
Huacachina, Atacama, Peru
Niestety to wyjątkowe miejsce może zniknąć. Huacachina jest powoli obsypywana przez gorące pustynne piaski. Powoduje to ciągłe obniżanie się poziomu wody w jeziorze, które traci nie tylko powierzchni ę, ale także swą piękną zieloną barwę. Sukcesywnie zanika również roślinność w oazie. Jeśli władze zarządzające osadą nie podejmą kroków mających na celu zapewnienie ochrony jeziora i studni, ten mały raj może zniknąć z powierzchni ziemi. Ratunkiem jest nawadnianie laguny z naturalnego źródła znajdującego się za jedną z wydm otaczających Huacachina. Należy zatem trzymać kciuki za Peruwiańczyków, aby na czas uratowali tę oazę Ameryki.
Huacachina, Atacama, Peru
Zamieszkiwana przez 115 osób Huacachina znajduje się w odległości ok. 5 km od stolicy regionu - Ica. W centralnej części miasteczka znajduje się niewielkie jezioro, wokół którego rośnie bujna roślinność. Według miejscowych legend oczko wodne powstało dzięki niezwykle urodziwej księżniczce. Pewnego dnia, gdy piękna niewiasta zażywała kąpieli, zobaczyła myśliwego. Zawstydzona obecnością mężczyzny uciekła w popłochu zostawiając za sobą basen z wodą, który zmienił się w mieniące się wśród piasku jezioro.
Huacachina, Atacama, Peru
Huacachina jest miejscem typowo turystycznym. Rocznie odwiedza ja 200 tys. osób. Najchętniej wypoczywają tu Peruwiańczycy. Przyjeżdżają wylegiwać się pod palmami i zażywać orzeźwiających kąpieli. Prawdziwą atmosferę tego miejsca można jednak poznać po zmroku. Oaza zaczyna tętnić życiem dopiero w nocy. Bary, knajpki, restauracje, rozlokowane wokół brukowanego deptaku wypełniają się zarówno mieszkańcami, jak i turystami. Im późniejsza godzina, tym robi się tu weselej.
Pustynia Atacama, Peru
Jednak oaza to nie tylko dobra zabawa i odpoczynek pod palmą. Największą jej atrakcją są wznoszące się na wysokość do 150 metrów wydmy, które przyciągają amatorów sportów ekstremalnych. To największy w obu Amerykach ośrodek sandboardingu. Huacachina to także nie lada gratka dla fanów bajecznych krajobrazów. Oglądanie gwiazd ze szczytu gigantycznych wydm naprawdę zapiera dech w piersiach.
Jak dostać się do Huacachina?
Z oddalonego o 5 km miasta Ica najlepiej dojechać taksówką. To koszt około 5 soli peruwiańskich, czyli niewiele ponad 6 złotych. Deskę wypożyczymy za niecałe 5 złotych za godzinę.
Do Ica dotrzemy z Limy słynną Panamericaną. Przebycie odległości 300 km, która dzieli oba miasta, zajmuje autobusem ok. 4,5 godziny.
Do Limy dostaniemy się samolotem z Warszawy z przynajmniej jedną przesiadką. Na przelot musimy zarezerwować min. 18 godzin. Cena biletu w dwie strony w promocji to min. 1,5 tys. zł.
udm/if