Trwa ładowanie...
d1ru1mh

Indie. Woda w jeziorze Lonar zmieniła kolor na różowy

Jezioro Lonar, położone w stanie Maharasztra w Indiach zmieniło kolor na... różowy. Eksperci uważają, że jedną z przyczyn może być zwiększenie zasolenia w wodzie. Biorą też pod uwagę obecność w nim glonów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jezioro Lonar przez większą cześć roku ma kolor niebiesko zielony
Jezioro Lonar przez większą cześć roku ma kolor niebiesko zielony (Getty Images)
d1ru1mh

Lonar jest jeziorem słonym zlokalizowanym ok. 500 km od Bombaju. Jego zasolenie zmienia się wraz ze zmianami pór roku. Najbardziej rośnie w porze suchej.

To popularna atrakcja wśród turystów, bo jest jedynym jeziorem na Ziemi, które znajduje się w kraterze meteorytowym powstałym w skałach bazaltowych 50 tys. lat temu.

Powierzchnia jeziora Lonar znajduje się 137 m poniżej obrzeża krateru, co chroni ją przed wiatrem i utrudnia mieszanie wód.

d1ru1mh

Indie - jezioro zmieniło kolor

Teraz jezioro zmieniło kolor z niebieskiego na różowy. Zdaniem naukowców, powodów takiego zdarzenia może być kilka. Mogła mieć na to wpływ zmiana zawartości soli w wodzie, obecność glonów lub połączenie obu tych czynników. Tak dzieje się np. w części Wielkiego Jeziora Słonego w Utah w USA i Jeziora Hillier w Australii.

- W tym roku jest szczególnie różowe, ponieważ zasolenie wody wzrosło - powiedział lokalny geolog Gajanan Kharat w filmie opublikowanym na Twitterze przez Maharasthra Tourism. Przyznał, że zdarzało się to wcześniej, ale barwa nigdy nie była tak intensywna.

d1ru1mh

Geolog wyjaśnił, że zostały pobrane próbki z dna jeziora i dopiero ich zbadanie pozwoli na ostateczną odpowiedź na pytanie co odpowiada za zmianę barwy akwenu.

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jezioro budzi się do życia

d1ru1mh

Podziel się opinią

Share

d1ru1mh

d1ru1mh