Trwa ładowanie...

Indie. Woda w jeziorze Lonar zmieniła kolor na różowy

Jezioro Lonar, położone w stanie Maharasztra w Indiach zmieniło kolor na... różowy. Eksperci uważają, że jedną z przyczyn może być zwiększenie zasolenia w wodzie. Biorą też pod uwagę obecność w nim glonów.

Share
Jezioro Lonar przez większą cześć roku ma kolor niebiesko zielonyJezioro Lonar przez większą cześć roku ma kolor niebiesko zielonyŹródło: Getty Images
d4ev1ri

Lonar jest jeziorem słonym zlokalizowanym ok. 500 km od Bombaju. Jego zasolenie zmienia się wraz ze zmianami pór roku. Najbardziej rośnie w porze suchej.

To popularna atrakcja wśród turystów, bo jest jedynym jeziorem na Ziemi, które znajduje się w kraterze meteorytowym powstałym w skałach bazaltowych 50 tys. lat temu.

Powierzchnia jeziora Lonar znajduje się 137 m poniżej obrzeża krateru, co chroni ją przed wiatrem i utrudnia mieszanie wód.

d4ev1ri

Indie - jezioro zmieniło kolor

Teraz jezioro zmieniło kolor z niebieskiego na różowy. Zdaniem naukowców, powodów takiego zdarzenia może być kilka. Mogła mieć na to wpływ zmiana zawartości soli w wodzie, obecność glonów lub połączenie obu tych czynników. Tak dzieje się np. w części Wielkiego Jeziora Słonego w Utah w USA i Jeziora Hillier w Australii.

- W tym roku jest szczególnie różowe, ponieważ zasolenie wody wzrosło - powiedział lokalny geolog Gajanan Kharat w filmie opublikowanym na Twitterze przez Maharasthra Tourism. Przyznał, że zdarzało się to wcześniej, ale barwa nigdy nie była tak intensywna.

Geolog wyjaśnił, że zostały pobrane próbki z dna jeziora i dopiero ich zbadanie pozwoli na ostateczną odpowiedź na pytanie co odpowiada za zmianę barwy akwenu.

d4ev1ri

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jezioro budzi się do życia

d4ev1ri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ev1ri
d4ev1ri