Trwa ładowanie...
d22ngov

Indyjsko-chińskie ekspedycje zbadają topnienie lodowców w Tybecie

Dwie ekspedycje indyjsko-chińskie zamierzają sporządzić mapę himalajskich lodowców, których gwałtowne topnienie może - jak obawiają się naukowcy - zagrozić wielkim rzekom nawadniającym żyzne równiny - poinformowali w czwartek w Delhi organizatorzy wyprawy.

d22ngov
d22ngov

_ Dwie ekspedycje indyjsko-chińskie zamierzają sporządzić mapę himalajskich lodowców, których gwałtowne topnienie może - jak obawiają się naukowcy - zagrozić wielkim rzekom nawadniającym żyzne równiny - poinformowali w czwartek w Delhi organizatorzy wyprawy. _

Według organizatorów projekt ten ma istotne znaczenie dla zbadania, w jaki sposób ocieplanie się klimatu może wpłynąć na przyszłość sieci rzek, które mają źródła na Wyżynie Tybetańskiej i płyną do Indii, gdzie zaopatrują w wodę rozległe regiony rolne Niziny Hindustańskiej (niziny Indusu, Gangesu, łącznie z deltą Gangesu i Brahmaputry). Tereny te zapewniają wyżywienie niemal jednej szóstej ludności świata.

Planuje się dwie ekspedycje - naukowcy wyruszą do odległych rejonów Tybetu, aby zbadać źródła Brahmaputry i rzeki Satledż - powiedział H.P.S. Ahluwalia z Indyjskiej Fundacji Górskiej (Indian Mountaineering Foundation).

Kurczą się niemal wszystkie z 300 wielkich lodowców świata - i w Andach i w Himalajach. Niebezpieczeństwo topnienia lodowców himalajskich zagraża wielkim populacjom Indii i Chin oraz ich gwałtownie rozwijającej się gospodarce, która stanowi jedno z głównych źródeł rosnącego zanieczyszczenia w obu krajach - powiedział indyjski specjalista glacjolog Syed Iqbal Husnain.

Pierwszym, krótkoterminowym rezultatem topnienia lodowców są wezbrane rzeki i powodzie, ale istnieje obawa, że lodowce stopnieją do końca - a wtedy rzeki będą wysychać na całe miesiące i zasilą je dopiero letnie monsuny. \"Za trzy do czterech dziesięcioleci rzeki, które karmią ponad miliard ludzi w naszym kraju i w krajach sąsiednich, zmienią się w rzeki okresowe\" - powiedział Ahluwalia.

d22ngov

Z Himalajów wypływają cztery potężne rzeki - Satledż, Brahmaputra, Indus i Ganges. Wszystkie, nie tylko czczony Ganges, uważane są za święte, życiodajne rzeki.

Ekspedycje, których współorganizatorem jest chiński Instytut Geologii i Geofizyki, będą próbowały określić, w jakim tempie lodowce się kurczyły się w ostatnich dziesięcioleciach.

Jeden z zespołów zbada lodowiec Gang Rinpoche (6638 m n.p.m), szukając źródeł Satledżu. Gang Rinpoche to dla Tybetańczyków święta góra Kajlasz. Drugi wyruszy w rejon wokół góry Loinbo Kangri (7095 m n.p.m), by wytropić źródła Brahmaputry.

Obie góry nie były badane przez naukowców od czasu wyprawy naukowej Francisa Younghusbanda na początku XX wieku - poinformował Ahluwalia.

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj