Jarosław

Miasto w województwie podkarpackim, nad Sanem. Ważny węzeł komunikacyjny i centrum handlowe o bogatej tradycji i licznych zabytkach. Niegdyś leżało na styku trzech kultur: polskiej, ukraińskiej i żydowskiej.

Jarosław
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

22.02.2011 | aktual.: 10.05.2013 08:29

Miasto w województwie podkarpackim, nad Sanem. Ważny węzeł komunikacyjny i centrum handlowe o bogatej tradycji i licznych zabytkach. Niegdyś leżało na styku trzech kultur: polskiej, ukraińskiej i żydowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Miejscowa legenda głosi, że przy drodze z Jarosławia do Krakowa pasterze znaleźli pietę, wyrzeźbioną z drewna polnej gruszy, którą przynieśli do kościoła parafialnego w Jarosławiu. Następnego dnia rzeźba powtórnie znajdowała się w miejscu, gdzie ją znaleziono. Fakt ten odczytano jako wyraźny znak Boży i na wzgórzu Pobożności, jak je później nazwano, wzniesiono drewnianą kaplicę, w której umieszczono znalezisko. Autorem polichromowanej figury, o wysokości 67 cm i szerokości 45 cm, mógł być jeden z okolicznych pustelników. Niewielka pieta cieszyła się szczególną czcią od chwili znalezienia. W roku 1381 znajdowała się już w kościele parafialnym w Jarosławiu. Sześć lat później pielgrzymowała do niej królowa Jadwiga, żona Władysława Jagiełly. Z czasem na miejscu drewnianej kaplicy wybudowano murowany kościół, przekazany w 1629 roku jezuitom, którzy na przełomie XVII i XVIII stulecia dokonali jego gruntownej przebudowy. Na zrębie jednonawowej świątyni stanęła wówczas wspaniała świątynia trójnawowa, a w ołtarzu
głównym znalazła należne jej miejsce jarosławska pieta. Licznie pielgrzymowali do niej wierni. W 1611 roku wydano pierwszą książkę z opisem cudów, które dokonały się za jej wstawiennictwem. W 1755 roku uhonorowano ją papieskimi koronami. Aktu koronacji dokonał biskup przemyski Hieronim Sierakowski, a w uroczystościach uczestniczyło około 30 tys. wiernych i przedstawiciele wszystkich największych rodów magnackich: Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich, Radziwiłłów. Z tych właśnie czasów pochodzi okazała brama wejściowa, prowadząca na dziedziniec kościelny, wzniesiona dla uświetnienia koronacji. Kiedy w roku 1773 papież Klemens XIV dokonał kasaty zakonu jezuitów, opiekę nad sanktuarium przejęli dominikanie, którzy przybyli z Bochni. W 1831 roku nieznani sprawcy skradli papieskie korony. Nowe nałożono dopiero sto lat później. Poza murami klasztornymi znajduje się kaplica wzniesiona w połowie XVIII wieku, zwana Studzienką, ponieważ znajduje się w niej 18‑metrowa studnia (obecnie wodę czerpie z głębokości
kilkuset metrów pompa głębinowa). Źródełko miało wytrysnąć w miejscu znalezienia figury Matki Bożej. Od początku miejscowi ludzie uznali wodę ze źródełka za uzdrawiającą, a przypadki uzdrowień poświadczone są licznymi napisami na ścianach kaplicy. Jarosławski klasztor Panny Marii czynnie uczestniczył w obchodach 1000. rocznicy chrztu Polski, w 1966 roku. Z tej okazji papież Paweł VI nadał kościołowi MB Bolesnej w Jarosławiu tytuł bazyliki mniejszej.

Parafia MB Bolesnej
ul. Dominikańska 25
37-500 Jarosław
016 621 33 70
www.jaroslaw.dominikanie.pl

Dojazd
Z Rzeszowa 50 km na wschód, drogą nr 4. Pociągiem dojazd bezpośredni. Z dworca PKP do sanktuarium jest ok. 1,5 km.

Uroczystości
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
8 września – Narodzenie NMP
15 września – MB Bolesnej

Noclegi
Hotel Hestal, 016 621 59 48
W Jarosławiu pełna baza noclegowa.

Sanktuaria w pobliżu
Chłopice, Jodłówka, Kalwaria Pacławska, Leżajsk, Łańcut

Okolica

Jarosław. Kościół św. Mikołaja i św. Stanisława Biskupa – klasztorna świątynia opactwa benedyktynek; zespół klasztorny opasany jest murami z 8 basztami i wieżą bramną. Muzeum-Kamienica Orsettich – renesansowa kamienica mieszczańska z podcieniami i misterną attyką, jedna z najpiękniejszych w Polsce; obecnie muzeum wnętrz, a także historii miasta. Podziemna Trasa Turystyczna – wejście w kamienicy nr 16, zwanej Rydzikowską; pod budynkiem znajdują się kilkupoziomowe piwnice. Trasa dla turystów ma 150 m długości; zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, tel. 016 621 54 37.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)