Trwa ładowanie...
d2rumd6

Jeden z cudów Portugalii. Bajkowa Sintra

Sintra, będąca niegdyś miejscem wypoczynku królów, urzeka licznymi pałacami i rezydencjami, położonymi wśród lasów na wzgórzach, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Bajkowej atmosferze tego miejsca sprzyjają pojawiające się od czasu do czasu mgły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palácio Nacional da Pena zaskakuje wielością barw oraz kształtów
Palácio Nacional da Pena zaskakuje wielością barw oraz kształtów (Shutterstock.com)
d2rumd6

Największymi skarbami Sintry są dwa pałace: Palácio Nacional de Sintra oraz Palácio Nacional da Pena, który zaskakuje wielością barw oraz kształtów, wynikającą z połączenia kilku stylów architektonicznych. Dla niektórych jest to prawdziwe dzieło, dla innych królestwo kiczu.

Pałac znajduje się na szczycie wzgórza, które góruje nad miastem Sintra. W pogodny dzień można go dostrzec nawet z Lizbony, od której jest oddalony o ponad 30 kilometrów. Wpisany na listę UNESCO, Palacio Nacional da Pena zaliczany jest do 7 Cudów Portugalii.

Shutterstock.com

Atrakcja jest jednym z najznakomitszych przykładów XIX-wiecznego romantyzmu i to nie tylko w Portugalii, ale i na całym świecie. Jego historia sięga średniowiecza, gdy stanęła tu kapliczka, którą wybudowano po objawieniu się na wzgórzu Matki Boskiej.

Przez długie lata Sintra była spokojnym miejscem i celem pielgrzymek. Z czasem zbudowano tu klasztor, który był domem jedynie dla garstki mnichów. W XVIII wieku sanktuarium było niszczone przez szalejące burze, a następnie przez wielkie trzęsienie ziemi w Lizbonie, które zrujnowało nie tylko stolicę Portugalii, ale także większą część południowego wybrzeża – aż do Algarve.

Shutterstock.com

Ruiny stały opuszczone przez kilka dziesięcioleci, aż w końcu król Ferdynand II zdecydował się przekształcić tereny Sintry w letnią rezydencję. Budowa trwała od 1842 do 1854 roku. Pałac szybko stał się popularnym celem turystycznym i wkrótce mógł poszczycić się tytułem jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Portugalii.

d2rumd6

Eklektyczny pałac łączy takie style jak neogotyk czy neorenesans, a także architekturę islamu. Liczne wieże, wieżyczki i ozdobne elementy sprawiają, że może wydawać się lekko groteskowy. Efekt wzmagają soczyste barwy – przeważa kolor czerwony i żółty. Przerost formy nad treścią? Kicz czy może jednak cud architektury? Opinie są sprzeczne, ale jedno jest pewne – obok portugalskiego pałacu nie sposób przejść obojętnie.

Shutterstock.com

Podejście do Palacio nie należy do najłatwiejszych – na szczyt wzgórza można także dojechać busem, jednak pozbawimy się wtedy przyjemności podziwiania widoków na okolicę. W pogodny dzień widać z zamkowych murów zarówno Lizbonę, jaki i słynny Cabo de Roca. Poza pałacem warto zobaczyć park, w którym znajduje się wiele jeziorek i altan.

Czekamy na wasze historie z wakacyjnych wyjazdów! Prześlij je nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

d2rumd6

Podziel się opinią

Share

d2rumd6

d2rumd6