Trwa ładowanie...

Jeden z czołowych trendów w podróżowania. Kiedyś wytykani palcami. Dziś stali się inspiracją

Kiedyś samotnie podróżujące osoby uznawano za desperatów, którzy, choćby chcieli, po prostu nie mają z kim wyjechać. Ale zachodzące na przestrzeni lat zmiany doprowadziły do radykalnej zmiany, gdy chodzi o postrzeganie sytuacji. Doszło do tego, że podróżowanie solo stało się rodzajem mody i właśnie zostało ogłoszone w świecie turystyki jednym z dominujących trendów na rok 2020.

Jeden z czołowych trendów w podróżowania. Kiedyś wytykani palcami. Dziś stali się inspiracjąŹródło: Shutterstock.com
d4a191f
d4a191f

Przez wiele lat osoby preferujące samotne wojaże po świecie musiały się mierzyć z negatywnym stereotypem, a czasami odpowiadać na wystrzeliwane w ich kierunku kłopotliwe pytania. Dotykały one mężczyzn, ale w jeszcze większym stopniu kobiet, które starały się zachować stoicki spokój, słysząc komentarze typu: "Ale jak to tak samemu"? Nawet gdy samotna podróż była efektem świadomego wyboru. Na polu tym obserwować można jednak od lat trwającą rewolucję, która w ostatnich latach przyspieszyła. Efekt? Takie osoby przestały wzbudzać zdziwienie i znajdują coraz więcej naśladowców. Dziś nikogo nie dziwią już samotne wilki na szlaku. Ba! Z roku na rok przybywa ludzi, którzy przekonują się o atutach wypraw odbywanych w pojedynkę.

Od politowania po szacunek

Przeprowadzone właśnie badania wskazują, że podróżowanie solo jest cały czas na fali wznoszącej. Eksperci twierdzą, że to dziś jeden z głównych i najszybciej rosnących trendów w podróżowaniu. Do tego stopnia, że wskazano go za jedno z najważniejszych zjawisk, jakie będzie można obserwować w przyszłym roku w turystyce. Już nawet jedna na sześć osób ruszająca w świat na wakacje, robi to na własną rękę. Co więcej, wyprawy w pojedynkę nie są wcale domeną singli. Chętnie decydują się na nie również osoby żyjące w związkach. Już przeprowadzone w ubiegłym roku wyniki badań, na które powołał się dziennik "The Daily Telegraph", ujawniły, że od 2011 r. liczba osób, które podróżują w taki sposób, zwiększyła się o 1/3. A wygląda na to, że popularność tego zwyczaju cały czas przybiera na sile.

Szacuje się, że już 18 procent dokonywanych w skali globu rezerwacji dokonywanych jest przez osoby, którym w podróży nie będzie towarzyszył nikt. Tylko w ciągu ostatniego roku liczba rezerwacji wykonanych przez tych, którym bliski jest taki sposób poznawania świata wzrosła aż o 7 procent. A to oznacza, że podróżowanie solo nigdy wcześniej nie było tak popularne jak obecnie.

Zobacz też: Przeskanowali mumię kota

Ale z raportu opublikowanego przez serwis Travelport o ludziach podróżujących samodzielnie można dowiedzieć się jeszcze więcej. Prawie połowa z nich sięga po nowoczesne rozwiązania, gdy chodzi o przygotowania do podróży. 46 procent takich osób wspomaga się aplikacjami mobilnymi przy rezerwacji hotelu. To więcej niż w jakiejkolwiek innej rozpatrywanej grupie. Dla 62 procent aplikacje mobilne stanowią jedno z głównych narzędzi, gdy chodzi o organizację wyjazdu – znalezienie odpowiedniego zakwaterowania czy planowanie dotyczące sposobu przemieszczania się w odwiedzanych miejscach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Interesujący jest też fakt, że średnia jednorazowych wypadów organizowanych przez globtroterów przemierzających świat na własną rękę, znacząco odbiega od wskaźnika właściwego dla innych podróżujących grup. Średnio jest to aż 19 dni. Dla porównania, wyjazdy par trwają średnio 14 dni, a rodzinne wyjazdy 10 dni. Średnia długość wypraw, na jakie wybierają się osoby preferujące zorganizowane wyjazdy, to 6 dni. To wszystko jest o tyle ciekawe, że ci, którzy zasmakowali w podróżowaniu solo, często podkreślają, że ich wyjazdy charakteryzuje znacznie większa intensywność. Skupiają się oni bowiem tylko na tym doświadczeniu i wszystkim, co z nim związane. W połączeniu z długością wyprawy pozwala to na osiągnięciu jeszcze większej efektywności i wyciskaniu z każdego wyjazdu tego, co tylko się da.

#

Podróżowanie solo uzależnia?

Ci, którzy zapoznali się już z taką formą spędzania wolnego czasu, zwykle nie zamierzają przestawać. Co trzecia osoba, przyznała, że zdecydowanie bardziej "leży" jej poznawanie świata w samotności niż w towarzystwie. Trudno się zatem dziwić, że naśladowców przybywa. Co ciekawe, rośnie też liczba firm, które oferują... zorganizowane wyjazdy dla tych, którzy podróżują samotnie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to zaprzeczenie idei samotnego przemierzania świata. Ale równocześnie może stanowić ciekawą propozycję, dla tych, którzy chcieliby spróbować zwiedzać świat w taki sposób, ale boją się postawić pierwszy krok albo dla tych, którzy zwyczajnie nie mają czasu na zorganizowanie takiego wypadu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Czy podróżowanie solo ma jakieś wady? Czasami pojawiają się głosy, że najtrudniejsze są chwile, gdy swoimi emocjami oraz ekscytacją chciałoby się podzielić z drugą, zdradzającą taki sam entuzjazm osobą. Jednocześnie wielu doświadczonych w takich wyjazdach podróżników podkreśla, że choć w drogę wyrusza się samemu, to tak naprawdę na szlaku rzadko kiedy pozostaje się samotnym. Bo podróżowanie to przede wszystkim otwarcie się na świat; na poznawanie nowych ludzi i kultur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4a191f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a191f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj