Trwa ładowanie...

Jest apel do turystów na Śląsku. "Śmiertelne zagrożenie"

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zaapelowała do turystów, by od 1 listopada do 15 kwietnia nie wchodzili do jaskiń. "Można w ten sposób wybudzić nietoperze, które spędzają tam zimę. Dla nich to śmiertelne zagrożenie" - czytamy w komunikacie.

Nietoperze hibernują się na ok. pół rokuNietoperze hibernują się na ok. pół rokuŹródło: Adobe Stock
d17ease
d17ease

Na świecie żyje ponad 1300 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce aż 27. Część z nich zagrożona jest wyginięciem.

Dlaczego nietoperze przesypiają zimę?

W okresie zimowym, z uwagi na brak pożywienia, zapadają w tzw. hibernację.

Jak czytamy w informacji na stronie RDOŚ w Katowicach, nietoperze gromadzą zasoby w postaci tłuszczu i w naszej strefie klimatycznej prawie pół roku "przesypiają". W zależności od gatunku trwa to od października do końca marca. I nie jest to dla nich okres łatwy.

Po "przebudzeniu", czyli wiosną rozpoczyna się okres godowy. "Ten niesamowity mechanizm opóźniający rozmnażanie wykształcił się w drodze ewolucji i jest on u nietoperzy nierozerwalnie związany z hibernacją. Dlatego więc każde jej zakłócanie jest ingerencją w przyszłe pokolenia tych pożytecznych ssaków" - czytamy w informacji przekazanej do mediów.

d17ease

Zimowy sen nietoperzy możliwy jest dzięki pasywnemu obniżeniu temperatury ciała. Skutkuje to znacznym spowolnieniem funkcji życiowych. Co ważne, nietoperze co pewien czas wybudzają się w trakcie snu, ale w sposób naturalny. Jak wyjaśniają eksperci, związane to jest z procesami fizjologicznymi i odbywa się kosztem zgromadzonej na okres zimowy i niezbędnej do przetrwania energii.

"Natura rozplanowała te pobudki w bardzo precyzyjny sposób i każde nadmiarowe wybudzenie znacznie obniża szanse przeżycia do następnego sezonu. Te osobniki często nie giną bezpośrednio w zimowiskach, ale nie docierają do kolonii rozrodczych lub giną na początku sezonu" - czytamy w obszernym materiale przygotowanym przez RDOŚ w Katowicach.

Źródło: RDOŚ Katowice
Zimujące nietoperze z gatunku nocek
d17ease

Nie zaburzaj snu nietoperzy

Zewnętrznym impulsem do przebudzenia są najczęściej wahania temperatury. Do zachwiania równowagi termicznej nietoperzy przyczynia się niestety najczęściej obecność człowieka - głównie osób uprawiających turystykę jaskiniową.

"Pamiętajmy, że niezauważalna dla nas zmiana bardzo mocno wpływa na zimujące ssaki, i nie są to tylko nietoperze, ponieważ w jaskiniach mamy do czynienia z szeregiem innych gatunków zwierząt. Nietoperze wybudzające się ze snu wydają dźwięki, co może powodować efekt kaskadowy, który wybudza z hibernacji inne osobniki. Dlatego apelujemy do środowisk związanych z turystyką jaskiniową oraz osób indywidualnych, by nie wchodziły do jaskiń w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia" - czytamy w apelu, który został udostępniony także na FB.

d17ease

Co ważne, w przypadku jaskiń znajdujących się w rezerwatach przyrody w województwie śląskim obowiązuje całoroczny zakaz wchodzenia do tych obiektów. Wejście do jaskiń w okresie hibernacji nietoperzy wiąże się z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody i może być objęte sankcjami karnymi w postaci aresztu lub grzywny.

Wyjątek stanowi Jaskinia Głęboka w rezerwacie przyrody Góra Zborów, która jest udostępniona na zasadach szczególnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nietoperz kontra agresywny ptak. Zaskakujące nagranie pojedynku z Afryki

d17ease
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ease