Jest kolejna. "Niczego słodszego dziś już nie obejrzycie"

"STOP! - niczego słodszego dziś już nie obejrzycie" - napisano w poście opublikowanym na Facebooku przez Lasy Państwowe. Udostępniono także zdjęcia maleńkiej, uroczej żubrzycy. Internauci mają teraz jedno zadanie.

Na świat przyszło maleństwo
Na świat przyszło maleństwo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook @Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
oprac. NGU

08.11.2024 10:55

"Co roku w naszych zagrodach z żubrami przychodzą na świat kolejne żuberki. Żubrom żyjącym w zagrodach nadaje się imiona i wpisuje do prowadzonej Księgi Rodowodowej Żubrów" - napisano w poście na Facebooku. To pierwsze zadanie, czyli wybór imienia, należy do internautów. Jest jednak jeden warunek.

Można wybrać imię dla żubra

W Polsce obowiązuje pewna zasada nadawania imion żubrom. To, jak który zwierzak będzie się wabił, zależy od miejsca jego urodzenia. Ma to na celu pomóc w rozróżnieniu populacji w poszczególnych regionach kraju.

Żubry z hodowli w Puszczy Białowieskiej, która jest jedną z najważniejszych populacji w Polsce, mają imiona zaczynające się od liter "PO." "To pozwala łatwo zidentyfikować ich pochodzenie i pomaga w zarządzaniu populacją, monitorowaniu linii genetycznych oraz kontrolowaniu migracji zwierząt między różnymi ośrodkami" - tłumaczą Lasy Państwowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wśród żubrów, zamieszkujących Puszczę Białowieską, są już osobniki o imionach: Polana, Poziomka, Powojka, Polesia czy Pogoda. Teraz internauci mają czas do 22 listopada, aby za pośrednictwem internetowego formularza, przesłać swoje propozycje. Tego dnia wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz na Facebooku.

Kraina żubrów

Puszcza Białowieska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli polskiej przyrody. Jest to także ostatni naturalny las na Niżu Europejskim oraz ostatnie na Starym Kontynencie miejsce, w którym żubr przeżył w naturze do początków XX w.

Puszcza Białowieska znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Puszcza Białowieska znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO© Adobe Stock | BENNY TRAPP

Na terenie Puszczy Białowieskiej od 1921 r. istnieje także Białowieski Park Narodowy. Na pierwszym etapie swojego funkcjonowania pełnił on funkcję rezerwatu, który następnie został przekształcony w park narodowy. Symbolem parku nie mogło stać się żadne inne zwierzę niż żubr.

Źródło: Facebook @Lasy Państwowe/@Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Zobacz także
Komentarze (2)