Trwa ładowanie...

Jezioro Miedwie skrywa tajemnicę. Jeszcze z czasów II wojny światowej

Jest piąte co do wielkości w Polsce, leży na Pobrzeżu Szczecińskim i skrywa tajemnicę. Na jego dnie mogą kryć się niemieckie torpedy. Podczas II wojny św. nad jeziorem Miedwie działała torpedownia, pracująca na potrzeby Luftwaffe. Badania pod powierzchnią wody rozpoczną się jesienią.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jezioro Miedwie skrywa tajemnicę. Jeszcze z czasów II wojny światowejŹródło: A.Ostasz
d2742cv

Pod koniec wojny nad Miedwiem koło Stargardu istniał Zakład Doświadczalny, zajmujący się doskonaleniem torpedy F5. Działał tu też poligon torpedowy zakładów Gerätewerke Pomeren Madüsee pracujący na potrzeby Luftwaffe, a po 1944 r. prawdopodobnie również Kriegsmarine. Na brzegach akwenu wzniesiono budowle poligonu torpedowego, a w jego głębinach testowano torpedy przeznaczone dla niemieckich okrętów podwodnych i samolotów. W pobliżu istniał też obóz pracy przymusowej, w którym przetrzymywani byli głównie Francuzi, Rosjanie i Polacy.

Muzeum Oręża Polskiego
Źródło: Muzeum Oręża Polskiego

W 1945 r. w wodach jeziora zatopiono trzy poławiacze torped, dwie łodzie motorowe oraz trzy barki.

O tym, jak ważny był to ośrodek świadczy wielkość portu i liczba jednostek wydobytych z Miedwia w 1950 r. Dwa poławiacze wcielono do Polskiej Marynarki Wojennej jako kutry nurkowe "Nurek 2" i "Nurek 3". Wydobyto również kilka barek. Wiadomo jednak, że ponad 70 lat temu nie wszystko zostało wydobyte z dna jeziora. To, co kryją głębiny Miedwia chcą teraz znaleźć muzealnicy z Kołobrzegu, Stargardu i Szczecina.

Muzeum Oręża Polskiego
Źródło: Muzeum Oręża Polskiego

Miedwie na pewno kryje wiele tajemnic. Materiałów archiwalnych na temat ośrodka torpedowego jest niewiele, a sam ośrodek był tajny. W literaturze można spotkać relacje mówiące o przeprowadzanych na jeziorze próbach z miniaturowymi okrętami podwodnymi czy kutrami torpedowymi.

Muzeum Oręża Polskiego
Źródło: Muzeum Oręża Polskiego

W kilku publikacjach znajdują się również opisy prób rakiet Hs 293 przeprowadzane na jeziorze pod Stargardem. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy takie próby się tam odbywały, brak bowiem potwierdzenia w wiarygodnych dokumentach archiwalnych. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że w jeziorze znajdują się wraki kilku samolotów, jeden z nich został wydobyty kilka lat temu.

Według Aleksandra Ostasza teren torpedowni nad Miedwiem i jej okolice nie były należycie przebadane.

d2742cv

– Dlatego też powstał projekt "Jezioro Miedwie". W jego ramach ma dojść do: zebrania materiałów archiwalnych, rozpoznania wód jeziora Miedwie pod względem występowania stanowisk wrakowych, możliwie nieinwazyjnej prospekcji akwenu przy wykorzystaniu aparatury hydroakustycznej (sonarów bocznych) i podwodnej prospekcji powierzchniowej, wykonania dokumentacji dla każdego wykrytego obiektu, utworzenia bazy danych podwodnych stanowisk. Uważam, że w tym jeziorze na pewno jest dużo ciekawych rzeczy, które należałoby znaleźć i zbadać – powiedział "Gazecie Wyborczej" Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Muzeum Oręża Polskiego
Źródło: Muzeum Oręża Polskiego

Historycy liczą również na relacje żyjących jeszcze świadków bądź ich potomków, którzy będą mogli się z nimi podzielić wiedzą, na temat tego, co działo się nad Miedwiem, przeprowadzanych tam prób torpedowych, działalności zakładów Gerätewerk Pommern GMBH i obozu SS-Arbeitslager Klützow. Naukowcy mają nadzieję na kontakt ze świadkami demontażu pozostałości niemieckich obiektów, które prowadzone były tuż po wojnie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze tej jesieni pod wodę zejdzie specjalny robot, który dokładnie zbada i zeskanuje dno jeziora, a następnie popłyną tam nurkowie.

d2742cv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zatonął z diamentami i perłami. Sprawdź, co odsłoniły podwodne piaski

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2742cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2742cv