Kanada. Granice otwarte dla turystów po kilkunastu miesiącach
Prawie półtora roku po zamknięciu granic dla turystów Kanada zaczęła wpuszczać zaszczepionych Amerykanów. Na przejściach granicznych i lotniskach tworzą się gigantyczne kolejki. Za miesiąc restrykcje przestaną dotyczyć innych podróżnych.
Od 9 sierpnia Kanada zaczęła umożliwiać wszystkim w pełni zaszczepionym Amerykanom i osobom posiadającym prawo stałego pobytu w USA wjazd w celach innych niż niezbędne, czyli także turystycznych.
Ci nie czekali długo, bo już pierwszego dnia gigantyczne kolejki samochodów ustawiały się na lądowych przejściach granicznych, a media relacjonowały opowieści osób, które po miesiącach oczekiwania mogły zawrzeć małżeństwo czy przedstawicieli firm z branży turystycznej, które po półtorarocznej przerwie wracają do biznesu.
Kanada otwiera granice
Ułatwienia wjazdu do Kanady dotyczą też niewielkiej grupy osób posiadających jeden z europejskich paszportów. To francuscy obywatele Saint-Pierre-et-Miquelon, należących do Francji wysp w pobliżu kanadyjskiej Nowej Fundlandii.
Samoloty rejsów międzynarodowych przyjmują teraz lotniska: Toronto, Montreal, Calgary, Vancouver, Halifax, Quebec City, Ottawa, Winnipeg i Edmonton.
Od 7 września łagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć zaszczepionych podróżnych z innych krajów, "pod warunkiem, że sytuacja epidemiologiczna w kraju pozostanie sprzyjająca" - podkreślono w rządowym komunikacie.
Kanada - zasady wjazdu
W pełni zaszczepieni podróżni nie muszą poddawać się kwarantannie, ale pozostał obowiązek testu PCR przed wylotem do Kanady. Ponadto po przylocie testy PCR są wykonywane losowo.
Co ważne, uznawane są tylko szczepionki dopuszczone do użytku w Kanadzie: AstraZeneca-Oxford, Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson&Johnson. Do weryfikacji danych o wykonanych szczepieniach i testach służy aplikacja ArriveCAN, dostępna na stronie internetowej rządu Kanady lub jako aplikacja na telefon. Nie działa tam paszport covidowy, który funkcjonuje już w Europie. Za oszustwo grozi kara – do 750 tys. kanadyjskich dolarów i 6 miesięcy więzienia.
Wcześniej, od 5 lipca, złagodzono restrykcje wjazdowe do Kanady dla Kanadyjczyków i osób z prawem stałego pobytu w tym kraju. Osoby te muszą posiadać dokument zaświadczający o pełnym zaszczepieniu preparatem dopuszczonym do użytku w Kanadzie.
Szczepienia w Kanadzie
W Kanadzie dotychczas jedną dawką zaszczepiło się 81,7 proc. obywateli w wieku powyżej 12 lat, czyli uprawniającym do otrzymania szczepionki, a 70,3 proc. otrzymało już obie dawki. 61,5 proc. Kanadyjczyków jest w pełni zaszczepionych.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Mimo znacznie wyższych poziomów zaszczepienia niż w USA (50,5 proc.), lekarze ostrzegają przed czwartą falą zakażeń w Kanadzie. W największej prowincji Kanady, Ontario, w poniedziałek informowano o nowych 325 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2, co oznacza dwukrotny wzrost liczby nowych przypadków w ciągu tygodnia. Co ważne, wśród nowych chorych są głównie ludzie młodzi. Do szpitali na intensywną terapię trafiają najczęściej niezaszczepieni, w tym – dzieci poniżej 12 roku życia, dla których nie ma jeszcze szczepionek.
W Quebec premier prowincji François Legault ogłosił, że w związku z ryzykiem czwartej fali zostanie wprowadzony paszport szczepionkowy, uprawniający m.in. do wchodzenia do kin czy restauracji. Nie ma jeszcze szczegółów na temat tej przepustki, ale po zapowiedziach lekarze odnotowali duży wzrost zapisów na szczepienia.