Trwa ładowanie...
d1g8pbu

Kanał Augustowski

Największe atrakcje
Kanał Augustowski
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: / Ludek

Kanał Augustowski ciągnie się na odcinku 101 km w większej części po stronie polskiej, a częściowo też po białoruskiej. Kanał stanowi dziedzictwo historii i obsługuje turystyczny ruch wodny.

Kanał Augustowski – informacje ogólne

Kanał Augustowski budowano w latach 1824–1839, obecnie stanowi on część Szlaku Batorego, a także Europejskiego Szlaku Tematycznego Transportu i Komunikacji. Kanał zaczyna się na rzece Biebrzy, a kończy na Niemnie. Znajduje się on na liście zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2007 roku stanowi również pomnik historii. Polska i Białoruś ubiegają się też o wpisanie Kanału Augustowskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kanał Augustowski – turystyka

Żegluga Augustowska oferuje rejsy po Kanale Augustowskim na kilku trasach, podczas których statki przepływają malowniczymi trasami, przecinając jeziora i mijając śluzy. Rejs trasą Studzieniczną kosztuje 45 zł od osoby dorosłej, a trasą w kierunku Doliny Rospudy – 30 zł.

Po wodach Kanału Augustowskiego można też pływać kajakiem, zaś alternatywną opcję stanowi zwiedzanie z brzegu – można przejechać wzdłuż kanału samochodem (w niewielkim oddaleniu ciągną się drogi asfaltowe i żwirowe), rowerem lub przejść pieszo szlakiem zielonym, zaczynającym się w Augustowie i prowadzącym do Mikaszówki na odcinku ok. 39 km. W Augustowie można też odwiedzić Muzeum Historii Kanału Augustowskiego, gdzie zgromadzone są różne materiały i eksponaty pozwalające poznać jego dzieje.

Kanał Augustowski – przebieg

Kanał Augustowski przebiega po stronie polskiej na długości 80 km, a pozostałe 21 km znajduje się po stronie białoruskiej. Tworzą go rzeki (Biebrza, Czarna Hańcza, Netta, Niemen, Marycha, Rospuda), kilka jezior i 18 śluz. Wśród ciekawych obiektów na trasie warto wymienić:

  • Sajno – przy jeziorze znajdują się ośrodki turystyczne;
  • Białe Augustowskie – jezioro na terenie Augustowa; stanowi dobry punkt turystyczny z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, zapewnia też możliwość wybrania się w rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej;
  • Necko – jezioro również leżące w Augustowie, przebiega przez nie Kanał Augustowski; przy Necku znajduje się deptak, ścieżka rowerowa, plaża miejska i muszla koncertowa;
  • Studzieniczne – jezioro na szlaku Kanału Augustowskiego; przy jeziorze znajduje się miejscowość z sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej.
  • Serwy – jezioro objęto strefą ciszy; znajdują się na nim trzy wyspy – na jednej z nich znajduje się rezerwat kormoranów.
  • Śluza Paniewo – ciekawy obiekt na Kanale Augustowskim, to jedyna dwukomorowa śluza w całej Polsce; łączy jezioro Paniewo i jezioro Krzywe.
  • Klonownica – najkrótsza rzeka w Polsce, ma poniżej kilometra długości.
Kanał Augustowski
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 30 min (samochodem) z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1

Waluta

PLN

Ceny biletów

Rejsy statkiem za ok. 30–40 zł (bilety normalne)

Orientacyjna odległość

250 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g8pbu
d1g8pbu
d1g8pbu