Najpiękniejsze polskie drogi, czyli relaks z kierownicą
Nad brzegiem morza, z widokiem na strzeliste góry lub pośród spokojnych łąk... Drogi potrafią oferować wspaniałe panoramy i niespieszne zwiedzanie całych regionów, a co za tym idzie, przyjemność z jazdy samochodem. Drogami można się poruszać w sposób zaplanowany, od punktu A do punktu B. Można też jeździć po nich dla relaksu, wyłącznie po to, by podziwiać widoki i odpoczywać. Slow driving, czyli jazdę bez konkretnego celu, dla samej przyjemności, świat poznał wiele lat temu. Idea ta od jakiegoś czasu również w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Prezentujemy 7 najpiękniejszych rodzimych tras. To nasz subiektywny wybór. Na pewno znacie równie dobre drogi, po których jeździ się przyjemnie, bez pośpiechu, dla relaksu.
Nad brzegiem morza, z widokiem na strzeliste góry lub pośród spokojnych łąk... Drogi potrafią oferować wspaniałe panoramy i niespieszne zwiedzanie całych regionów, a co za tym idzie, przyjemność z jazdy samochodem. Drogami można się poruszać w sposób zaplanowany, od punktu A do punktu B. Można też jeździć po nich dla relaksu, wyłącznie po to, by podziwiać widoki i odpoczywać. _ Slow driving _, czyli jazdę bez konkretnego celu, dla samej przyjemności, świat poznał wiele lat temu. Idea ta od jakiegoś czasu również w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Prezentujemy 7 najpiękniejszych rodzimych tras. To nasz subiektywny wybór. Na pewno znacie równie dobre drogi, po których jeździ się przyjemnie, bez pośpiechu, dla relaksu.
ml
Bieszczady - Wielka Pętla Bieszczadzka
Zwiedzanie Bieszczad samochodem pozwala zobaczyć miejsca wyjątkowe. Kierowcom najwięcej emocji przynosi przejechanie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, która sama w sobie jest jedną z największych atrakcji regionu. Biegnie z Leska *przez *Ustrzyki Dolne do Czarnej, Lutowisk, Ustrzyk Górnych, a następnie dalej do Cisnej, skąd wraca do Leska. Trasa wynosi ok. 147 km i przebiega aż przez cztery parki krajobrazowe. Z usadowionych obok dróg parkingów łatwo dotrzeć do górskich szlaków.
Kaszuby - Półwysep Helski
Helska droga stanowi bez wątpienia ważny turystyczny walor Helu. W pełni sezonu jazda nią (z powodu korków) nie należy to najspokojniejszych, ale poza miesiącami letnimi trasa od Władysławowa do Helu jest wręcz bajkowa. Droga czasami kryje się w gęstych lasach, innym razem odsłania widok na morze i złote plaże. Trasa serwuje nie tylko nastrojowe widoki na Zatokę Pucką, ale też rybackie klimaty w mijanych portach półwyspu. Pokonanie 35 km to czysta przyjemność.
Suwalszczyzna - droga wzdłuż Kanału Augustowskiego
Jazda samochodem po Suwalszczyźnie *to możliwość delektowania się wspaniałymi widokami. Piękne krajobrazy okraszone urokliwymi wsiami, bezkresnymi łąkami i gęstymi lasami na długo zapadają w pamięć. Na Suwalszczyźnie znajduje się także jeden z najwspanialszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce - *Kanał Augustowski, który jest jednocześnie najdłuższym zabytkiem w naszym kraju (ma ponad 100 km długości). Idealnym pomysłem na zwiedzanie regionu jest podróżowanie wzdłuż kanału z przystankami na podziwianie śluz, jezior i lasów.
Małopolska - okolice Pieskowej Skały
Dla kierowców, którzy za kierownicą lubią się relaksować, małopolskie drogi są wręcz idealne - dobra nawierzchnia i wiele zakrętów wprawiają w dobry humor. Miejsc, które zadowolą kierowców jest tu wiele, a wyjątkowe wydają się te w okolicach Pieskowej Skały. Urokliwa okolica pozwala zamienić się zmotoryzowanym w prawdziwych turystów, którzy przy okazji relaksu za kółkiem zwiedzą słynny zamek, będący dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd. Tuż przy drodze stoi wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa. Trudno jej nie zauważyć.
Beskid Śląski - okolice Koniakowa
Kilka serpentyn i wspaniałe widoki - czego więcej potrzeba? Dotarcie do Koniakowa *(skąd pochodzą słynne na cały świat koronki) to prawdziwa przyjemność. Malowniczo rozciąga się na wzniesieniu pod *Górą Ochodzitą i - leżąc na wysokości 740 m n.p.m. - jest najwyżej położoną wsią w regionie. Kierowców wita tu piękna panorama Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a przy dobrych warunkach Tatr i Małej Fatry.
Góry Stołowe
Masyw górski w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi, u podnóża których położona jest Kudowa Zdrój, stanowi wyjątkową atrakcję dla wypoczywających w uzdrowisku turystów - również tych zmotoryzowanych. Góry Stołowe aż proszą się, by wsiąść w auto i znaleźć kilka dróg odpowiednich na przejażdżkę. Jedną z popularniejszych tras jest tu Droga Stu Zakrętów z Radkowa przez Karłów do Kudowy Zdroju. To 35 km emocji z łukami, przepaściami i pięknymi widokami.
Tatry
Niespieszna wycieczka z widokiem na Tatry *zadowoli każdego zmotoryzowanego wielbiciela gór. Jest tam kilka tras, na których zmotoryzowanym towarzyszą wspaniałe widoki i malownicze krajobrazy. Do takich właśnie należy droga z *Zakopanego do przejścia granicznego na Łysej Polanie, choć można pojechać dalej. Tuż za polską granicą wiele uroku ma w sobie Droga Wolności. Przebiega u podnóża słowackich Tatr, od Łysej Polany do Szczyrbskiego Jeziora. Warto pokonać tą trasę i przekonać się że Tatry wyglądają naprawdę bajecznie.
ml