Kaszuby. Bory Tucholskie. Zakochaj się w krajobrazie północnej Polski
Jak wyjaśnić różnorodność krajobrazu tego regionu? Legenda mówi, że Bóg stworzył Kaszuby jako ostatni kawałek świata, wysypując z worka wszystko, co mu jeszcze zostało. Bory Tucholskie to magiczne miejsce na ziemi.
Istnieją dwie legendy wyjaśniające różnorodność krajobrazu Kaszub. Jedna mówi, że Bóg podarował ludowi kaszubskiemu wszelkie możliwe formy krajobrazu jako nagrodę za jego pracowitość i godne życie. Według drugiej - Bóg stworzył Kaszuby jako ostatni kawałek świata, wysypując z worka wszystko, co mu jeszcze zostało. Uroki Kaszub pozwalają na aktywne spędzanie czasu, w tym wędkowanie, żeglowanie oraz spływy kajakiem. Przesuwając się bardziej na południe, zagłębimy się w Borach Tucholskich, stanowiących rozległą ostoję dzikiej przyrody.
Mieszkańcy Kaszub dzielą się na nadmorskich, zamieszkujących okolice Pucka i Wejherowa, oraz leśnych, nazywanych też borowymi - osiedlonych w rejonie Kartuz, Kościerzyny i Borów Tucholskich. Słyną z pielęgnowania tradycji ludowych, mówią gwarą. Od 1957 r. wydają własne czasopismo \"Kaszëbë\".
BORY TUCHOLSKIE
PARK NARODOWY BORY TUCHOLSKIE
Ul. Długa 33
tel. 052 398 83 97
www.park.borytucholskie.info
Dojazd: drogą nr 22, następnie nr 212 (7 km od Chojnic).
Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Obszar Parku Narodowego wynosi 4798 ha, z czego niemal 80% stanowią lasy. Jest to zarazem największe skupisko wydm śródlądowych w Borach Tucholskich oraz dom dla rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Występują tu: trzcinnik prosty, turzyca strunowa, skalnica torfowiskowa, gwiazdnica grubolistna, fiołek torfowy, zimoziół północny. Do najciekawszych miejsc w Borach Tucholskich należy rezerwat Cisy Staropolskie w Wierzchlesie, objęty ochroną już od 1827 r. - na 85 ha rośnie ponad 4000 okazów najstarszych cisów Europy.
SZWAJCARIA KASZUBSKA
*Szwajcaria Kaszubska to malownicza kraina obejmująca najpiękniejszą część Pojezierza Kaszubskiego, od Kartuz po Kościerzynę. *
Charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem: tu leży najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego, Wieżyca (329 m n.p.m.), a także rynnowe jeziora: Raduńskie Dolne i Górne, Ostrzyckie, Gowidlińskie, Mausz, Węgorzyno. A wszystko wśród pięknych lasów. Centrum turystyczne Szwajcarii Kaszubskiej skupia się wokół wsi tworzących Kółko Raduńskie: Chmielno, Łączyno, Zgorzałe, Stężyca, Gołubie, Ostrzyce, Brodnica oraz Gowidlino i Sulęczyno. Latem jest to raj dla amatorów sportów wodnych, natomiast zimą mogą tu aktywnie wypoczywać narciarze. Wędrując lub pływając wśród kaszubskich jezior, z przyjemnością odkryjemy, że czas płynie tu wolniej...