Trwa ładowanie...
d2icrlo

Katedra św. Agaty w Katanii (Cattedrale di Sant'Agata)

Największe atrakcje
Katedra św. Agaty w Katanii (Cattedrale di Sant'Agata)
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Katedra św. Agaty w Katanii to jeden z najpiękniejszych kościołów w tym mieście. Do 1859 roku w katedrze urzędowali biskupi z Katanii, jednak potem diecezja została przemianowana na archidiecezję. W związku z tym w połowie XIX wieku katedra w Katanii stała się siedzibą arcybiskupów.

Katedra św. Agaty w Katanii - historia

Katedra św. Agaty w Katanii widziana oczami obecnego turysty niestety różni się znacznie od jej pierowtnego wyglądu. Katedrę w Katanii wielokrotnie odbudowywano, a to z powodu erupcji wulkanu Etna, który wznosi się nad Katanią, a także licznych trzęsień ziemi, nękających Sycylię na przestrzeni wieków.

Budowa katedry świętej Agaty trwała od 1078 do 1093 roku, a więc przez piętnaście lat. Wzniesienie katedry w Katanii zapoczątkowało polecenie sycylijskiego króla Rogera I, który chciał uwolnić Sycylię od islamskich wpływów.

W roku 1169 katdera świętej Agaty została praktycznie zrównana z ziemią przez potężne trzesienie ziemi. W tym samym roku na gruzach Cattedrale di Sant'Agata wybuchł pożar, który zniszczył wiele tych elementów kościoła, które ocalały po trzęsieniu ziemi. Ponad 500 lat później, w 1693 roku, jedno z największych trzęsień ziemi w Katanii ponownie zrujnowało katderę św. Agaty.

Katedra św. Agaty w Katanii - fasada

Obecny, barokowy wygląd kościoła w Katanii, to zasługa odbudowy z początku XVII wieku. Autorem nowej fasady katedry św. Agaty jest Giovanni Battista Vaccarini, czyli ten sam architekt, który 20 lat po odnowie kościoła zaprojektował słynną rzeźbę ze słoniem, Fontana dell'Elefante, uznawaną za symbol Katanii.

Od tamtej pory fasada katdery w Katanii charakteryzuje się rzędami granitowych kolumn korynckich umieszczonymi na aż trzech kondygnacjach kościoła. Kolumny stojące przed katedrą św. Agaty ozdobione są marmurowomymi rzeźbami z wizerunkami m.in. św. Agaty i św. Eupliusza.

Patronka katedry w Katanii, święta Agata, jest przedstawiona również na drewnianych, głównych drzwiach wejściowych do katdery. Drzwi katedry w Katanii ozdobione są bowiem scenami z życia i męczeństwa św. Agaty.

Katedra św. Agaty w Katanii - wnętrze

Katedra św. Agaty w Katanii ma plan krzyża łacińskiego, z dwiema bocznymi nawami i nawą główną. W nawie bocznej katedry św. Agaty położonej od południa znajduje się baptystorium i płótno katolickiej męczennicy - świętej Febronii z Nisibis, które stworzył belgijski malarz Michaël Borremans. Borremans malował także inne dzieła z podobiznami świętych, z których jedno do dziś wisi na ścianie Cattedrale di Sant'Agata, w nawie północnej. Naprzeciwko płótna stoi nagrobek Vincenzo Belliniego, wybitnego kompozytora operowego z Katanii, którego imieniem nazwane jest miejscowe lotnisko Katania-Fontanarossa.

Bellini i święta Febronia to zresztą nie jedyne znane osobowości upamiętnione w Cattedrale di Sant'Agata, gdyż pomiędzy nawą główną i nawą boczną stoi rzeźba w stylu barokowym, która przedstawia zasłużonego biskupa Katanii, Pietro Gallettiego.

Absyda katedry w Katanii składa się ze średniwiecznych okien dzielonych oraz miejsca na chór. W Katedrze św. Agaty znajduje się także kapliczka św. Krzyża, w której znajdują się nagrobki innych znamienitych mieszkańców Katanii, takich jak na przykład król Sycylii Fryderyk III.

Katedra św. Agaty w Katanii (Cattedrale di Sant'Agata)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, jazda autem: 26h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) /CEST (UTC+2)

Orientacyjna odległość

2600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2icrlo
d2icrlo
d2icrlo
d2icrlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj