Trwa ładowanie...
d3rsphg

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano)

Największe atrakcje
Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano)
Region
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Będąc w Mediolanie nie wolno pominąć zwiedzania katedry Duomo. Duomo di Milano to w końcu jeden z najwspanialszych kościołów w Europie, który oferuje piękne widoki i zabytki.

Katedra Duomo, zwana we Włoszech Duomo di Milano, jest symbolem Mediolanu i jednym z największych gotyckich kościołów tego typu w całej Europie. We Włoszech Duomo di Milano uważana jest za największy kościół – nie licząc bazyliki św. Piotra, która jednak znajduje się w Watykanie uchodzącym za enklawę. Duomo di Milano jest siedzibą arcybiskupa Mediolanu.

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – atrakcje

Katedrę Duomo w Mediolanie warto podziwiać choćby ze względu na sam fakt, że powstała na przestrzeni wielu wieków, podczas których ścierały się różne koncepcje architektoniczne. Mnogość stylów, jakie składają się na całość Duomo di Milano, powinna być gratką dla fanów architektury, choć nie każdemu taki miszmasz może się spodobać, o czym pisał sam Oscar Wilde.

Dzieła sztuki w katedrze Duomo to jeden z najważniejszych czynników, który przyciąga w to miejsce turystów. Najsłynniejszy posąg katedry w Mediolanie przedstawia św. Bartłomieja obdartego ze skóry, który znajduje się na lewo od ołtarza. W Duomo di Milano warto też zobaczyć sarkofag arcybiskupa Alberta da Intimano i Ottona Viscontiego, a także sarkofag kardynała Giovanniego Viscontiego. Ogromne wrażenie na zwiedzających robią też trzy ołtarze autorstwa Pellegrino Pellegriniego.

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – zwiedzanie

Samą katedrę w Mediolanie można zwiedzać codziennie, a turyści są wpuszczani do środka najpóźniej o godz. 18:10. Osoby, które chcą zobaczyć wszystkie atrakcje katedry Duomo powinny zaplanować zwiedzanie na odpowiednią porę, gdyż np. inne są godziny otwarcia tarasów widokowych, a inne krypty św. Karola. Ceny biletów do Duomo w Mediolanie różnią się w zależności od atrakcji, jakie chcą zobaczyć zwiedzający, i wynoszą od dwóch do kilkunastu euro. Osoby, które zdecydują się na wykupienie wstępu do wielu pomieszczeń, mogą zapłacić nawet kilkadziesiąt euro.

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – dojazd

Jak się dostać do katedry w Mediolanie? Ponieważ kościół Duomo leży w starej części Mediolanu, nie da się dojechać pod jego gmach samochodem. Jeden z najbliższych parkingów znajduje się przy placu Piazza Fontana, oddalonego od katedry w Mediolanie o około 400 metrów. Dlatego wybierając podróż samochodem do katedry w Mediolanie należy się też liczyć z koniecznością niedługiej pieszej wędrówki, co może mieć znaczenie w przypadku osób niepełnosprawnych.

Ponieważ w Mediolanie działa bardzo dobrze rozwinięta komunikacja publiczna, do katedry Duomo nie trzeba wcale jechać autem. W stronę Duomo di Milano kursują dwie linie metra: czerwona linia M1 oraz M3, czyli linia żółta. Do placu Piazza Dumo, przy którym leży katedra w Mediolanie, kursuje też kilka linii tramwajów.

Osoby, które lubią ekologiczne rozwiązania, mogą skorzystać z usług wypożyczalni rowerów, która w Mediolanie nazywa się BikeMi. Wokół katedry w Mediolanie rozsianych jest sporo punktów, gdzie można zostawić wypożyczony rower.

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) - historia

Budowa katedry w Mediolanie trwała niezwykle długo, bo prawie sześć wieków. Rozpoczęcie budowy katedry Duomo miało miejsce w 1386 roku z inicjatywy arcybiskupa Antonia da Saluzzo. Początek budowy Duomo di Milano zbiegł się w czasie z dojściem do władzy kuzyna arcybiskupa, Gian Galeazzo Viscontiego, który został pierwszym księciem Mediolanu.

Książę Visconti uczynił z budowy katedry w Mediolanie okazję do zyskania poparcia, dlatego ogłosił, że Duomo di Milano jest rekompensatą dla ludzi z niższych klas społecznych za cierpienie, jakiego doznali pod panowaniem jego poprzednika, Barnabo Viscontiego. W efekcie katedra w Mediolanie powstawała w dużej mierze dzięki datkom, jakie rozentuzjazmowani mieszkańcy miasta ofiarowywali na jej budowę.

Jednak ostateczne zakończenie prac nad katedrą w Mediolanie nastąpiło dopiero w 1965 roku, kiedy powstała jedna z bram kościoła. W ciągu 600 lat w budowę katedry w Mediolanie zaangażowanych było ponad 100 architektów i inżynierów.

Budowa katedry Duomo opóźniała się z wielu powodów, a prace zostały wstrzymane m.in. podczas II wojny światowej, kiedy wojska alianckie zbombardowały Mediolan. Duomo di Milano jednak nie ucierpiała wówczas poważnie i została szybko przywrócona do stanu sprzed nalotu.

Obecnie w katedrze Duomo odbywają się regularnie rozmaite wydarzenia, takie jak występy chóru kościelnego czy orkiestry symfonicznej. Spowodowane jest to zbiórką funduszy na odrestaurowanie katedry w Mediolanie i jej iglic.

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2,5 h / jazda autem: 20 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) /CEST (UTC+2)

Waluta

Euro

Godziny otwarcia

Katedra otwarta w godz. 08:00-19:00 (ostatni zwiedzający mogą wejść o 18:10). Każda dodatkowa atrakcja katedry w Mediolanie otwarta jest w innych godzinach.

Ceny biletów

Ceny biletów wahają się od 2 do kilkunastu euro, w zależności od wybranych do zwiedzania atrakcji.

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rsphg
d3rsphg
d3rsphg
d3rsphg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj