Trwa ładowanie...

Kazimierz Dolny. Zabytki. Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny, jedno z najpiękniejszych miasteczek w kraju, nazywany jest "perłą polskiego renesansu". Gości przyciągają malownicze położenie, zabytki oraz niezwykła atmosfera tego zakątka. Liczące około 2 tys. stałych mieszkańców miasteczko przyjmuje rocznie 600 do 800 tys. turystów. Jakie są tu zabytki? Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny. Zabytki. Co warto zobaczyć?Źródło: Shutterstock
dsxlxtz
dsxlxtz

Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej romantycznych miejsc w naszym kraju oraz zwycięzca naszego plebiscytu na najpiękniejsze miasteczko w Polsce, nazywany jest "perłą polskiego renesansu". Gości przyciągają malownicze położenie, zabytki oraz niezwykła atmosfera tego zakątka. Liczące około 2 tys. stałych mieszkańców miasteczko przyjmuje rocznie 600 do 800 tys. turystów.

W XVII wieku Kazimierz był ważnym ośrodkiem handlu m.in. zbożem, które stąd spławiano Wisłą do Gdańska. Z tego okresu nad rzeką zachowało się kilka spichlerzy, a na rynku bogato zdobione kamienice mieszczan. Symbolem dawnej świetności jest górujący nad miastem kościół farny. Ruiny zamku na wzgórzu skłoniły miejscowych do snucia legendy o królu Kazimierzu Wielkim, który miał tu zakochać się bez pamięci w pięknej Żydówce Esterze.

dsxlxtz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsxlxtz