Kiedy i jak nakładać SPF na twarz? Zdradzamy tajniki!
Kogo z nas nie cieszą pierwsze promienie słońca z życiodajną witaminą D, wizja słonecznych wakacji na piaszczystej plaży czy piękna pourlopowa opalenizna? Słońce ma wiele zalet, jednak należy obchodzić się z nim ostrożnie, nie tylko podczas tradycyjnego, celowego opalania. Dowiedz się, jak opalać się bezpiecznie, jak dbać o twarz, żeby się nie starzała, co oznacza numeracja filtrów, jak nakładać krem z filtrem na twarz oraz jak się opalać, żeby się nie spalić!
Co oznacza SPF? Jak czytać numerację filtrów i jak dobrać właściwy SPF dla siebie?
Na opakowaniach kosmetyków chroniących przed słońcem zwykle znajduje się liczba oznaczająca wartość filtra, tzw. SPF. Jest to skrót od angielskiej nazwy – Sun Protection Factor. Oznacza współczynnik, który mówi o tym, w jakim stopniu zapewni Ci ochronę przed słońcem. Dokładniej, wyczytasz z niego, o ile dłużej, stosując kosmetyk z danym filtrem, możesz przebywać na słońcu bez ryzyka poparzenia skóry.
By dobrać właściwy dla siebie filtr, musisz wiedzieć, po jakim czasie na słońcu łapie Cię rumień, czyli mocno zaczerwieniona skóra. Tę wartość – w minutach – mnożysz następnie przez wartość danego filtra. W ten sposób uzyskujesz ilość minut, jaką możesz bezpiecznie spędzić na słońcu po użyciu kosmetyku z tym filtrem.
Występowanie rumienia na słońcu i dobór odpowiedniego dla siebie filtra to sprawa bardzo indywidualna, bowiem znaczenie ma tu nie tylko typ Twojej karnacji, ale również czynniki takie jak sposób używania kremu czy szerokość geograficzna, na której przebywasz.
Jaki filtr stosować i jak nakładać SPF na twarz bez makijażu?
Nie lubisz się malować, a jednocześnie chcesz zadbać o wrażliwą skórę swojej twarzy? Dowiedz się, jaki filtr, żeby się opalić, a nie spalić może Ci w tym pomóc. Jeśli masz bardzo jasną karnację, a słońce zwykle "łapie Cię" bardzo szybo lub masz cerę naczynkową, sięgnij bez zastanowienia po filtr SPF 50. Ten filtr będzie odpowiedni również dla skóry ze skłonnościami do występowania znamion, dla skóry kobiet w ciąży, a także dla bardzo delikatnej dziecięcej skóry. Zapewni Ci największą ochronę i bezpieczne opalanie bez obaw o potencjalne poparzenia.
Krem powinnaś nakładać na oczyszczoną skórę twarzy oraz szyi jeszcze przed wyjściem na słońce. W ciągu dnia warto aplikację powtarzać, zwłaszcza gdy urlop spędzasz nad wodą i korzystasz w tym czasie z uroków kąpieli. Po każdym wyjściu z wody, powinnaś nanieść warstwę kremu z filtrem ponownie na twarz i szyję.
Sprawdź, jak nakładać SPF pod makijaż!
Krem z filtrem SPF możesz potraktować jako doskonałą bazę pod makijaż. Jak i kiedy go używać, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie szczególnie wrażliwej skóry twarz?
· Jak nakładać SPF?
Krem z filtrem nakładaj zawsze na dokładnie oczyszczoną skórę. Płynnymi ruchami na zewnątrz oraz od dołu do góry rozprowadź jego niewielką ilość równomiernie na całej powierzchni twarzy oraz szyi.
· Kiedy nakładać SPF?
Krem nanoś przed wykonaniem makijażu, odczekując chwilę, aż w większości wchłonie się w skórę. Kremu z filtrem warto używać na co dzień, nie tylko latem. Dlaczego? By uniknąć szkodliwego promieniowania UVB podczas ekspozycji na słońce. UVB odpowiada za opaleniznę, ale wiosną i latem, gdy przebywasz sporo na słońcu, Twoja skóra narażona jest na alergie, oparzenia, przebarwienia, a nawet nieprzyjemne, uporczywie swędzące grudki bądź pęcherze. Jesienią i zimą w szczególnie słoneczne dni również możesz spotkać się z taką reakcją skóry. W trosce o zdrową, promienną cerę, zwłaszcza tę wrażliwą, warto zatem zabezpieczyć się na co dzień, przez cały rok. Jeśli nie lubisz konsystencji kremów z filtrem, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli makeup z ochroną cery, np. za pomocą ochronnego kremu BB Avon SPF 45.
Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się bezpiecznym opalaniem podczas swoich wakacji!
WP Turystyka na: